Германия предупреди, че Русия ще бъде „имперска и агресивна“ - дори войната в Украйна да приключи

Германският външен министър Йохан Вадефул предупреди днес да не се подценява опасността, която представлява Русия, дори войната в Украйна да приключи, предаде ДПА, съобщи БТА.
"Дори и боевете да спрат сега, това което остава е имперска и агресивна Русия, чиито амбиции се простират далеч отвъд Украйна", заяви Вадефул на форум за външната политика в Берлин.
Той подчерта, че Русия в голяма степен е насочила икономиката и обществото към война и набира много повече войници, отколкото са ѝ необходими в момента за войната в Украйна, като броят им достига почти една допълнителна дивизия на месец.
"Дивизии, които без съмнение са насочени и към нас -Европейския съюз и НАТО", предупреди германският министър на външните работи.
Германските разузнавателни служби смятат, че Русия възнамерява да бъде готова за най-малкото "варианта за война" срещу НАТО до 2029 г.
Вадефул подчерта, че заплахата от Москва е вече реалност, като границата между война и мир остава все по-неясна заради хибридната война. Това включва прелитания с безпилотни летателни апарати, нарушения на въздушното пространство, саботажи и кампании с фалшиви новини, добави той.
Що се отнася до плана на президента на САЩ Доналд Тръмп за постигането на мирно споразумение в Украйна, Вадефул заяви, че Вашингтон "понякога има неортодоксален подход към проблемите". Въпреки това представители на американските власти са изненадващо гъвкави и склонни да се ангажират с партньорите си в преговорите, включително Европа, допълни той.
Вадефул определи американския план, който стана обект на остри критики в Европа и Киев, като прекалено благоприятно за Русия "първоначално предложение". Европа "бива чута" и "участва" в преговорите за прекратяване на конфликта в Украйна, добави той.
Прочети цялата публикация



2026 г. може да се окаже най-опасната година за света от 1945 г. насам
Гари Каспаров: Западът се страхува от Трета световна война, но Путин вече води Четвърта!
Явор Сидеров: Световният ред приключи: идва епоха на грубата сила
Гари Каспаров: Западът се страхува от Трета световна война, но Путин вече води Четвърта!
Тръмп: Украинците се сражаваха храбро, но трябва да сключат споразумение. Въпросът с Донбас остава неразрешен СТЕНОГРАМА
Полският президент: Руският империализъм не е аномалия или просто путинизъм! Нищо няма да приключи с Путин
Forbes: Русия върви към пирова победа с изчерпан арсенал и съсипана репутация
Студената война продължава... и е по-опасна от всякога
За това време армията на Сталин превзе Берлин! 2026-та може да се окаже много лоша за Владимир Путин
Гуляйполе се превърна в ад за руската армия: войници на Путин се самоубиват
Колко пари е спечелила Ники Глейзър за остроумните си шеги на наградите „Златен глобус“
Как да различите натуралния мед от фалшивия
Айнтрахт Франкфурт уволни Дино Топмьолер
След наказателните мита на Тръмп! Германските войници се изтеглят от Гренландия
Цеко Минев: Българският сноуборд израсна до най-високото ниво
Киселова: Отиваме на избори с няколко неизвестни
Премръзнал щъркел потърси убежище в параклис край Бургас
Българин е убит с нож в Кипър след конфликт, започнал в TikTok
Радослав Янков: На Игрите отиваме заредени, дано Господ да е с нас