Симеон II награди Лили Иванова с орден “Свети Александър”: С гордост изказвам възхищението си към Вас!

"С особено блоговоление награждаваме Лили Иванова за изключителните ѝ заслуги към българската култура с дамски Кръст, първа степен, на нашия орден “Свети Александър”. Заповядаме да ѝ се даде настоящата грамота, скрепена с печата на първообразната със собствената на НВ царя ръка!Написано: Симеон Втори”. Това бях първите думи, които Лили Иванова чу, след като влезе в просторния хол на малкия царски дворец във “Врана”, посрещната лично от НВ Симеон Сакскобургготски, пише epicenter.bg. “Със специална радост и гордост искам да Ви изкажа моето възхищение за това, което правите за България и българската култура”,каза Симеон II, закачайки династичния фамилен орден на ревера на сакото на Лили Иванова.
Това беше изненада за Лили Иванова.
Орденът е учреден е от Княз Александър I в чест на неговия небесен покровител Св. Александър Невски през 1881 г. Възприет е от Княз/Цар Фердинанд за фамилен орден на Царската династия. Отличието се връчва от Главата на Династията по негово лично благоволение на лица, заслужили към Отечеството и Короната. Цар Симеон II е Велик магистър на Ордена. Сред наградените са короновани особи, видни дейци на българската емиграция, учени, общественици, духовници, дейци на културата и други. Лили Иванова бе видимо развълнувана от уважението, с което бе посрещната в царския дом. От години двамата със Симеон Сакскобургготски изпитват почит и респект един към друг. Запознанството им датира още от 1996 година, когато Симеон Втори за първи път се завърна в България. После след негова лична покана Лили Иванова стана учредител на НДСВ. Споделяла е, че харесва неговото достолепие и скромност, както и способността му да казва най-важното.
На концерта ѝ през декември м.г. в зала "Арена 8888" царят беше на първия ред, а Лили му посвети песента “Камино” и му се поклони от сцената. През август т.г. Симеон II изпрати писмо до примата с благодарност за изпратена от нея голяма кошница с цветя за рождения му ден, която бе впечатлила всички негови гости. Тогава бе отправена покана за нейно гостуване във "Врана", което се състоя вчера. В изключително добро настроение Лили Иванова и Симеон Втори си говориха за историята, за България, за публиката, за нуждата от духовно обединение на нацията, за спазването на българския език и култура. Лили Иванова разказа за срещата си с майката на Симеон Втори, царица Йоанна при нейното гостуване в България. Царят не скри възхищението си от многобройните и верни фенове на примата, като подчерта “към които се числя и аз!”.
С изключително тънко чувство за хумор и двамата разказваха вицове за себе си и се смяха на остроумието им, а царят сподели, че в една от залите на резиденцията му в “Царска Бистрица” е направил изложба с негови карикатури и с удоволствие ги показва на дипломати, когато му гостуват. Симеон Втори разказа, че първият етаж на големия царски дворец във “Врана” вече е възвърнал блясъка си и е превърнат в музей, и с вроденото си чувство за себеирония добави - “в който аз съм жив експонат”. Лили Иванова прояви желание да го разгледа при следващо гостуване в двореца. Примата отправи покана към Симеон Втори и семейството му да бъдат нейни гости на концерта ѝ в зала “Олимпия” в Париж догодина на 24 май. “Това е знаменателно! За втори път да сте в зала “Олимпия”, не скри възторга си НВ, който прие поканата.
На края на срещата Симеон Втори изпрати лично до колата Лили Иванова и каза, че я очаква отново.
Прочети цялата публикация



Лили Иванова си присвои песен на Митко Щерев без неговото съгласие
„Счупено сърце“: Лили Иванова изненада почитателите си с ново видео
Виртуозът Александър Болдачев пред Факти: „Арфата може всичко! Тя е лукс, блясък, безкрайност !“
Председателят на ДАЗД подкрепи българските грации по време на финалите на Световната купа по художествена в София
Лили Иванова сама избрала Иван и Андрей за продуценти на своя биографичен филм
Лили Иванова стартира грандиозно турнето си в Благоевград (ВИДЕО)
Министър Илиев награди лекоатлетите Божидар Саръбоюков и Александра Начева
Кели Озбърн се раздели с годеника си Сид Уилсън 7 месеца след като й предложи брак
Ванга към Лили Иванова: Нние двете ке останеме!
Тимоте Шаламе на път да подобри редкия „анти-рекорд“ на Оскарите
От последните минути! Катастрофа на пътя Троян – Кърнаре!
Слот: Надявам се Салах да добави още два трофея, преди да си тръгне
Община Варна отново с максимално висок кредитен рейтинг
"Внезапна смърт" за Григор Димитров в Ним
Земеделският министър вижда политически чадър над схеми с отпадъци от животни
Украйна изостава с финансирането, Зеленски призова депутатите да гласуват
Автобус помете патрулки на паркинга пред районното в Горна Оряховица
Ако заловите вражеския пилот, ще получите ценна награда! Иран свали американски F-15 и се хвали, че е свалил втори F-35
Община Бургас реализира 19 културни събития за 6 месеца, финансирани по ПВУ
Димитър Бербатов слага началото на нова ера в българския спорт: Данъчни стимули за бизнеса и инвестиции в бъдещето