Моди пред Путин: Индия не е неутрална – Индия има позиция и тази позиция е за мир

Руският президент Владимир Путин и индийският премиер Нарендра Моди стартираха днес преговорите си в Делхи, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Агенцията отбелязва, че индийските домакини посрещнаха с почести руския лидер, а индийският министър-председател му каза, че Индия подкрепя мирните усилия за Украйна, предаде Ройтерс.
Путин е на първа визита в Индия от четири години, чиято цел е да се засили търговията с водещия купувач на руско оръжие и суров петрол, след като западните санкции засегнаха десетилетните връзки между Москва и Делхи.
Посещението идва в момент, когато Делхи преговаря със САЩ за търговски сделка за премахване на наложените от американския президент Доналд Тръмп наказателни мита върху индийските стоки заради покупките от Индия на руски петрол.
Москва е най-големият доставчик на оръжие за Индия от десетилетия и заяви, че иска да внася повече индийски стоки в опит да увеличи до 100 милиарда долара до 2030 година двустранната търговия, чийто баланс досега беше в нейна полза поради вноса на енергийни суровини от Делхи.
След като европейските страни намалиха зависимостта си от руските енергийни източници след нахлуването на Русия в Украйна преди почти четири години, Индия увеличи покупките си на руски суров петрол на занижени цени, но ги ограничи под натиска на американските мита и санкции през тази година.
"Индия не е неутрална – Индия има позиция и тази позиция е за мир", заяви Моди пред Путин в началото на преговорите и добави: "Подкрепяме всички усилия за мир и заставаме рамо до рамо с всяка инициатива, предприета за мир".
В отговор Путин благодари на Моди за вниманието и усилията му, насочени към уреждане на конфликта в Украйна.
"Имахме възможност – и вие ми дадохте тази възможност – да говорим подробно за това, което се случва в Украйна, и за стъпките, които предприемаме съвместно с някои други партньори, включително със САЩ, за възможно мирно разрешаване на тази криза", каза Путин.
"С растежа на нашите страни и икономики се разширяват възможностите за сътрудничество", каза руският президент и добави: "Появяват се нови области на сътрудничество – високи технологии, съвместна работа в авиацията, космоса и изкуствения интелект. Имаме много доверителни отношения в областта на военно-техническото сътрудничество и възнамеряваме да продължим напред във всички тези области".
Путин пристигна вчера в Делхи, където беше топло посрещнат от Моди, който го прегърна на пистата на летището. След това двамата лидери отпътуваха заедно в една кола за частна вечеря, организирана от Моди.
Тази сутрин Путин беше посрещнат тържествено пред президентския дворец с 21 топовни салюта, докато кортежът му влизаше в двора.
Очаква се двете страни да обявят редица споразумения в края на официалните преговори, посочва Ройтерс.
Индийски фирми се очаква да подпишат споразумение с групата "Уралхим" - най-големият производител на калиев карбонат и амониев нитрат в Русия, за съвместно създаване на завод за урея в Русия.
Руските банки "Газпромбанк" и "Алфа Банк" са поискали одобрение да започнат дейност в Индия, за да помогнат на Москва да увеличи търговията си с Делхи, посочва Ройтерс.
Очаква се Моди и Путин да обсъдят и теми като труда и ядрена енергетика за граждански цели.
Путин е придружаван от голяма делегация от бизнесмени и официални представители, включително от министъра на отбраната Андрей Белоусов, който вчера проведе разговори с индийския си колега Радж Нат Сингх.
Прочети цялата публикация



Моди постла червен килим за Путин въпреки натиска от Запада
Орбан ще поиска благословията на Тръмп да продължи да купува руски петрол
Бивш посланик на САЩ в Киев: Крайно време е Путин да разбере, че няма да спечели войната
Русия: Украйна ще трябва да преговаря. Зеленски: Путин се готви за голяма война
Доналд Тръмп: Няма да нападам Венецуела, но дните на Николас Мадуро като президент са преброени
Преглед на печата! Изглежда ясно, че Тръмп ще трябва да почака за мирен договор между Украйна и Русия
Владимир Путин заминава на посещение в Индия
The Telegraph: Путин губи контрол над петролния бизнес в България
5-часовата среща в Кремъл между Путин и Уиткоф завърши без резултат, Русия и САЩ няма да разкриват подробности ВИДЕО
Говори Кремъл: Спадът на руските доставки на петрол за Индия е само временен
Рапърът Bad Bunny е най-популярният изпълнител на Spotify за 2025 г.
Учените разработиха бърз тест за ХИВ
МТСП възстановява работата на Съвета по демографска политика
Гечев обяви "извънредна новина", съди Европейския съвет за приемането на България в еврозоната
Христо Стоичков: Никога няма да забравя този 5 декември
Белгийският депозитар "Юроклиър" се опасява от фалит и от отговор от Русия
Кметът на Враца Калин Каменов завежда дело срещу протестиращи пред дома му : Обиждали жена му и децата
Внасят бюджет 2026 отново в понеделник