Келог: Остана да се разберем чии са Донбас и АЕЦ Запорожие, няма да пращаме войски в Украйна

Американският президентски пратеник Кийт Келог заяви, че въпросите за собствеността на Запорожката атомна електроцентрала и Донбас остават ключови за разрешаването на украинската криза и ако бъдат решени, „останалото ще се нареди доста добре“.
Келог по-рано заяви, че САЩ са „на два метра“ от разрешаването на конфликта в Украйна.
„Мисля, че стигнахме до няколко въпроса... Донецк... и Запорожката атомна електроцентрала, която е в студен режим на спиране, но е огромна атомна електроцентрала. Ако разрешим тези два въпроса, мисля, че всичко останало ще се нареди доста добре“, каза Келог в Калифорния на Националния форум за отбрана „Роналд Рейгън“.
Администрацията на САЩ обяви по-рано разработването на план за украинско уреждане, отбелязвайки, че засега няма да обсъжда подробностите му, тъй като работата все още продължава. Кремъл заяви, че Русия остава отворена за преговори и остава ангажирана с дискусиите в Анкъридж.
Руският президент Владимир Путин заяви на 21 ноември, че планът на САЩ може да формира основата за окончателно мирно споразумение, но очевидно Вашингтон не е в състояние да осигури съгласието на Киев, тъй като Украйна и нейните европейски съюзници все още са в заблуди и мечтаят да нанесат „стратегическо поражение“ на Русия на бойното поле. Тяхната позиция, отбеляза Путин, произтича от липсата на обективна информация за реалното състояние на нещата на бойното поле.
Руският държавен глава заяви, че ако Киев отхвърли предложенията на САЩ, тогава както Украйна, така и европейските войнолюбци трябва да разберат, че събитията, които се случиха в Купянск, неизбежно ще се повторят и в други ключови райони на фронта. Путин добави, че това като цяло устройва Русия, тъй като води до постигане на целите на специалната военна операция със сила, но Русия, както многократно е заявявано, е готова и за мирни преговори, което изисква съществено обсъждане на всички детайли на предложения план.
Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че "киевският режим трябва да вземе решение и да започне преговори".
Свободата на вземане на решения в Киев се свива в резултат на офанзивните действия на руските въоръжени сили и това е именно принудата на киевския режим към мирно разрешаване на въпроса и че всякакви по-нататъшни действия са безсмислени и опасни за Киев, обясни Песков.
Прочети цялата публикация



Как през 2026 година Путин да бъде принуден да сключи мир
Путин показа, че иска не само да завземе Украйна, но и да разруши НАТО
Експерт по Русия предупреждава: Европа преживява последната си година на мир
Гуляйполе се превърна в ад за руската армия: войници на Путин се самоубиват
В търсене на План Б: Съюзниците след Америка
Икономиката надделява над морала в новия свят на Тръмп
Падането на Покровск няма да срине Украйна на фронта, но ще я отслаби в очите на Тръмп
ISW: Владимир Путин продължава да притиска Доналд Тръмп за Украйна и НАТО
Тръмп: Украинците се сражаваха храбро, но трябва да сключат споразумение. Въпросът с Донбас остава неразрешен СТЕНОГРАМА
ISW: Нов 20-точков мирен план очертава различен подход към войната в Украйна
Предлагат междусрочната ваканция на учениците да се удължи с 4 дни
Тервел Замфиров спечели Световната купа по алпийски сноуборд
Как неврохирургията помага при остеопороза?
НАП наложи глоби за над 100 000 евро за неправомерно завишени цени
21-годишен учител: Отказвам да мълча!
Страхотен! Тервел Замфиров триумфира в Банско
Рамона Хофмайстер спря Малена Замфирова на четвъртфиналите в Банско