Рецепта на деня: Бюрек с кайма на пластове

Необходими продукти: кори за баница - 500 г; кайма - 400 г; лук - 2 глави; олио - 80 мл; сол - 1 ч.л.; черен пипер - 1 ч.л.; червен пипер - 1 ч.л.; магданоз - 1/2 връзка; зелена чушка - 1 бр. или леко люта чушка (по желание); масло - 80 г.
За заливката:
яйца - 2 бр.; кисело мляко - 200 г; олио - 60 мл; сода за хляб - 1/2 ч.л.За поръсване:
сусам - 2 с.л.; нигела (черен кимион) - 1 с.л. Начин на приготвяне:Първо се нарязва лукът на ситно и се запържва в загрятото олио, докато омекне. След това се прибавя каймата и се раздробява добре, като се готви, докато се изпари цялата течност и стане на ситни трохи.
Добавят се червеният пипер, черният пипер, солта, ситно нарязаният магданоз и нарязаната зелена чушка. Сместа се оставя да се охлади.
Междувременно се разтопява маслото.
В отделна купа се смесват яйцата, киселото мляко, содата и олиото, като се разбъркват, докато содата шупне. Тавата се намазва с малко от мазнината и се поставя първият лист кори.
Всеки лист се намазва с тънък слой от заливката, докато се подредят 3-4 листа. След това се разпределя половината кайма.
Подреждат се още 3 листа, намазани със заливка, след което се слага останалата кайма. Завършва се с още 3-4 листа отгоре.
Повърхността се намазва с останалата заливка, след което се поръсва щедро със сусам и нигела.
Бюрекът се нарязва на квадрати още преди печенето, за да остане хрупкав и да не се разкъсва. Пече се в предварително загрята фурна на 180-190°C за около 40 мин, докато стане златист, хрупкав и ароматен.
След изваждане бюрекът с кайма се оставя леко да се охлади, за да се стегнат пластовете, след което се поднася топъл или студен, пише gotvach.bg.
Прочети цялата публикация



Рецепта на деня: Пилешки рула в бутер тесто
Рецепта на деня: Псаросупа - гръцка рибена супа със зеленчуци
Рецепта на деня: Сочен морски език по италиански
Рецепта на деня: Пиле "Везувий" с картофи и грах
Рецепта на деня: Печено картофено пюре с бекон и зелен лук
Супа от водорасли за закуска: Стана ясно как Амал Клуни поддържа стройната си фигура
Рецепта на деня: Бял амур на скара във фолио
Рецепта на деня: Спагети със скариди и ароматен доматен сос
Рецепта на деня: Мексикански пилешки пай
Рецепта на деня: Мустикапийрака - финландски боровинков пай
Даниел Вълчев: В предстоящите президентски избори аз няма да участвам
Жеги, вируси и ухапвания от комари: Какви са рисковете за здравето през лятото и как да се предпазим?
Топ 10 на Книжен център „Гринуич“
Цената на петрола падна рязко след решението на Тръмп да отложи ударите срещу Иран
Ново поскъпване на горивата: дизелът е скочил с над 17% за месец
Тежка катастрофа между тир и микробус затруднява движението край Пловдив
Петиция: Централна баня да се възстанови като баня, а не като музей
Ханзи Флик: Рашфорд ще е ни липсва, но животът продължава
Русия съобщи за удари по кораби с военни товари в Черно море