Politico: Тръмп открадна Коледа в Европа с презрението си към западните лидери
Настроението в европейските посолства на САЩ, които са домакини на коледни партита, е мрачно поради презрението на президента Доналд Тръмп към съюзниците на Америка и последните му действия, пише Politico.
„След посещения на няколко коледни партита в европейски посолства тази седмица, е ясно, че настроението е доста мрачно. Сякаш европейците от Уовил гледаха с ужас как Гринч краде Коледа“, се казва в статията.
Гринч е известен като герой от американския коледен фентъзи комедийно-драматичен филм, който "открадна Коледа".
Авторите посочват наскоро приетата нова стратегия за национална сигурност на САЩ, която критикува Европа, както и „презрителните забележки“ на Тръмп за европейците в последното му интервю.
„Западният съюз се разпадна. Отношенията никога няма да бъдат същите“, каза един европейски дипломат, пожелал анонимност.
В същото време друг източник повтори описанието на Тръмп за Европа. "Тръмп ни прави услуга, като „ни насърчава да бъдем по-силни и по-способни съюзници“, каза той. Дипломатът обаче се съмнява, че президентът на САЩ иска ЕС да стане по-силен.
Преди това президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Европа само говори за Украйна, но не прави нищо за разрешаване на конфликта между Москва и Киев.
В същото време американският лидер отбеляза, че няма врагове в Европа и харесва местните лидери, но в много отношения те „не са на ниво“. Според американския президент европейските му колеги са „слаби“ и често не разбират какво правят.
Прочети цялата публикация




Бивш посланик на САЩ: "Путин се страхува от всичко и всички"
The Telegraph: „Коалицията на желаещите“ приключва без Франция
Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
Медведев нападна ЕС и новия шеф на ВСУ генерал Драпатий
Светослав Иванов: И това ще мине
Тръмп към Европа: Късметлии сте, че съм ви приятел
Тръмп заплаши ЕС с мита
Хусите обявиха морска блокада на Саудитска Арабия, криеща опасност от разрастване на войната
ФБР планира визита в Русия, ЕС укрепва помощта за Киев
Мария Захарова: Корпорацията Palantir е една от най-големите заплахи на нашето време
Броят на загиналите при нашествието към Сеута достигна 88 души
Бургас посреща легендарния оркестър „Джузепе Верди“ от Салерно с виртуозен концерт на Летния театър
Дунав спадна с още 1 см само за 24 часа: Вижте пресъхналото речно корито (снимки)
Двукратен европейски и световен шампион е новият треньор на класиците
Григор Димитров с три позиции нагоре в световната ранглиста
9 вида кафе, 4 вида чай и ядки за депутатите: Парламентът обяви обществена поръчка за над 103 000 евро
Верижна катастрофа на пътя София-Варна, движението е затруднено
18-годишен се заби с „Голф“-а си в паркиран автомобил край Разлог
Съдът в Благоевград остави в ареста Митко Чифуто, задържан с дрога в кв. “Струмско”