Киър Стармър призова Абрамович да освободи парите от продажбата на Челси, за да бъдат дарени на Киев

Премиерът на Великобритания сър Киър Стармър предупреди Роман Абрамович, че "времето изтича" и руският милиардер трябва да спази поетия ангажимент и да освободи 2.5 милиарда от продажбата на Челси, които да бъдат дарени на Украйна, предаде sportal.bg.
Министър-председателят заяви днес пред депутатите, че е издаден лиценз, позволяващ приходите от продажбата на лондонския клуб да бъдат прехвърлени в нова фондация за хуманитарни каузи в Украйна. Ако Абрамович не се съобрази, то правителството е готово да се обърне към съда, за може всяко пени "да достигне до онези, чийто живот е разкъсан от незаконната война на Путин".
Абрамович продаде клуба през май 2022 г., след като вече беше санкциониран след нахлуването на Владимир Путин по-рано същата година. Олигархът обеща да дари приходите от продажбата на народа на Украйна, но досега не е успял да постигне споразумение с правителството на Великобритания за по-нататъшни действия и средствата остават замразени.
Решението от сряда за издаване на лиценз за прехвърлянето е опит да се принуди Абрамович да изпълни обещанието си, преди правителството да прибегне до съдебни действия.
Министерството на финансите заяви, че министрите ще разгледат всяко предложение от Абрамович за доброволно прехвърляне на парите в Украйна.
Според "Скай" има разногласие между правителството на Обединеното кралство и Абрамович, защото правителството иска парите да отидат за Украйна, докато олигархът настоява средствата да отидат за „всички жертви“ на войната, което би довело до това част от тях да отидат за Русия.
Продажбата на Челси бе извършена в момент, в който Абрамович вече бе санкциониран. Тя се осъществи само благодарение на това, че му бе издаден специален лиценз, позволяващ продажбата, при условие че може да докаже, че няма да се облагодетелства лично.
Парите все още законно принадлежат на Абрамович, но той няма достъп до тях.
Прочети цялата публикация




Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Доналд Тръмп: Съвсем скоро ще са ясни страните, които ще участват в бойната коалиция за отваряне на Ормузкия проток
Доналд Тръмп най-сетне разбра, че се нуждае от Европа
С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
Крайната десница в Европа се оказа в небрано лозе след атаката на САЩ срещу Иран
Мерц с остри критики към Орбан: „Ще има последици“
Мелони: Няма никаква военна мисия за форсиране на блокадата на Ормузкия проток
Бившият британски премиер Джон Мейджър: Губим достойнството си в угодничество пред Тръмп, войната срещу Иран е грешка
Войната продължава! Техеран отправи нова заплаха срещу американските обекти в Близкия изток
Европа се колебае! ЕС иска повече информация преди да отговори на исканията на Тръмп за военни кораби в Ормузкия проток
„Нищо лично”: 76-годишният „железен” ветеран, за когото спортът е по-силен от годините (ВИДЕО)
Авария остави части от Киев без ток и вода
Свободни удари: Америка вече е най-големият пазар за международен футбол
Г-7 готови за мерки за стабилизиране на енергийния пазар
Президентът Йотова: Наш дълг е да завещаем на младите хора на България мир и възможност да развиват талантите си
Камион се обърна край Лютидол
Преди кръга: Ботев Враца - Локомотив Пловдив