Брюксел удължи всички санкции срещу Русия до 31 юли, ще размразява активите ѝ с квалифицирано мнозинство

Срещата на върха на ЕС удължи всички санкции срещу Русия с шест месеца, до 31 юли 2026 г. Това беше обявено от председателя на Европейския съвет Антониу Коща на пресконференция след първия ден от срещата на върха на ЕС.
„Решихме да удължим санкциите срещу Русия“, каза той.
Всичките 19 приети преди това пакета от санкции срещу Русия се удължават едновременно на всеки шест месеца, до 31 януари и 31 юли всяка година.
Деблокирането на замразените активи на Русия в ЕС вече е възможно само с квалифицирано мнозинство от гласовете на страните от ЕС на срещата на върха на ЕС.
Това беше обявено от председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен на пресконференцията след срещата.
„Преди това активите на Русия в ЕС можеха да бъдат размразени, ако поне една държава от ЕС откажеше да удължи замразяването. Сега руските активи са замразени, докато Русия не плати репарации. Тяхното размразяване вече е възможно само с квалифицирано мнозинство от гласовете на държавите от ЕС“, каза фон дер Лайен.
Квалифицираното мнозинство в ЕС изисква 60% от държавите от ЕС (16 от 27), в които живеят над 55% от населението на ЕС, да гласуват „за“.
Унгарският премиер Орбан нарече заема от ЕС за Украйна „пропилени пари“, предаде Ройтерс.
Прочети цялата публикация



Урсула фон дер Лайен: Европейският съюз предлага пълна забрана за влизане на руски военни в ЕС
ЕС е готов да започне пълни преговори за членство с Украйна и Молдова още през юли
Рим: Време е да посочим единен европейски представител, който да преговоря с Путин
Противно на опитите на Европа! България спира оръжейните доставки за Украйна
Унгарският премиер вижда Украйна в ЕС след 10-15 години
Брюксел предлага забрана за влизане в ЕС на служилите в руската армия от 2022 г.
Bloomberg: ЕС може да премахне тавана на цените на руския петрол
След като удари форума му в Санкт Петербург, Зеленски протяга нова маслинова клонка към Путин
Русия и АСЕАН – "Без глупаци"
Какво всъщност стои зад спирането на българските оръжейни доставки за Украйна
Страните от Г-7 приветстваха споразуменията между САЩ и Иран
Повече слънце по морето днес
Ерлинг Холанд поведе Норвегия към успех срещу Ирак
Феновете на Gong.bg предрекоха, че Франция ще подчини Сенегал
Тревоги за Бразилия след равенството с Мароко
Ман Юнайтед е готов да продаде Рашфорд за 40 милиона
Йоана Илиева се нареди сред най-добрите в Европа на сабя
Франция тръгна с победа на Световното
Франция победи Сенегал с два гола на Мбапе