Путин е готов за диалог с френския си колега Макрон, "ако той наистина го иска" ВИДЕО

Руският президент Владимир Путин е готов за диалог с френския си колега Еманюел Макрон, ако последният е заинтересован, заяви прессекретарят на руския лидер Дмитрий Песков пред РИА Новости.
След срещата на върха на ЕС в Брюксел на 19 декември Макрон призова Европейския съюз да се подготви за дискусии с Русия, ако настоящите преговори не успеят да постигнат „траен мир“ в Украйна. Според френския президент диалогът с Путин би бил „полезен“ в такъв случай и трябва да се търси подходяща основа за възобновяването му.
„В противен случай ще обсъдим това помежду си и преговарящите след това ще отидат и ще преговарят с руснаците. Това не е най-добрият вариант“, обясни той.
„Ако има взаимна политическа воля, тогава това изявление може да бъде оценено само положително“, каза Песков.
В началото на декември Макрон отбеляза, че Европейският съюз няма да може да принуди Русия да преговаря за уреждане на конфликта в Украйна.
Френският президент е един от малкото европейски лидери, които са се свързвали директно с Путин след избухването на военните действия в Украйна, за което бе критикуван. На 1 юли двамата президенти разговаряха по телефона за първи път от септември 2022 г.
Разговорът продължи над два часа и включваше дискусии за Украйна. Според Кремъл, по време на разговора Путин „потвърди фундаментални подходи към евентуални споразумения, които трябва да бъдат всеобхватни и дългосрочни, да се справят с коренните причини за украинската криза и да се основават на новите териториални реалности“.
Прочети цялата публикация



След като удари форума му в Санкт Петербург, Зеленски протяга нова маслинова клонка към Путин
Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Зеленски към Путин: "Тази война е Ваше лично решение"
Путин: Готов съм на компромиси по отношение на Киев! Зеленски: Ако не се съгласи на мир, Путин ще трябва да се бори за своето съществуване
Литва съобщи, че е част от плана за разполагане на американски ядрени оръжия в Европа
Берлин: Има шанс мирните преговори между Киев и Москва да започнат това лято
Доналд Тръмп отново гледа към Украйна! Европейските съюзници на Зеленски са силно обезпокоени
„Индипендънт”: Америка загуби войната си с Иран
Зеленски: С Тръмп каним Путин на среща в САЩ - трудно би му отказал, но да видим
Путин е отказал среща със Зеленски във Франция
Страните от Г-7 приветстваха споразуменията между САЩ и Иран
Повече слънце по морето днес
Ерлинг Холанд поведе Норвегия към успех срещу Ирак
Феновете на Gong.bg предрекоха, че Франция ще подчини Сенегал
Тревоги за Бразилия след равенството с Мароко
Ман Юнайтед е готов да продаде Рашфорд за 40 милиона
Йоана Илиева се нареди сред най-добрите в Европа на сабя
Франция тръгна с победа на Световното
Франция победи Сенегал с два гола на Мбапе