Коментар на водещия: „След алармата“

Еврото е тук. Напълно заслужено българското общество направи следващата стъпка към приобщаването към общия ни дом - Европа. Старият континент, от който тръгват всички модерни разбирания за свобода, справедливост, законност и правила. Така, че ако някой попита - какво е държавата, или какво са институциите - европейците са първите, които в исторически план отговарят на този въпрос. България е част от това семейство и винаги е била. На символно ниво, от Новата година, дори българските исторически символи като Иван Рилски или думите „Боже, пази България“ са на официална валута, приемана в целия свят. В този смисъл можем спокойно да кажем, че ние приемаме еврото, но и еврото става по-българско.
С това идват и по-големи отговорности. Финансовата ни политика вече се наблюдава не само от София, но и от Франкфурт, а начинът, по който властта изразходва публичните средства ще стане по-прозрачен. Не веднага. Вероятно това ще се случи постепенно и по принуда. Това е добра новина, защото това да си част от европейското семейство е свързано с повече контрол, а по-силният контрол означава и конкретна отговорност, която носи имената и лицата на тези, които са на власт и ще са на власт. България влиза в еврото с общество, което достигна ниво на зрялост, далеч надхвърлящо институционалните проблеми, които наблюдаваме в момента. Някои от тях са стари и до болка познати в Брюксел и Франкфурт – като правосъдната система и прокуратурата, политическата корупция, опитите за овладяване на публичното пространство и медиите. Това последното е обречено на неуспех. Защото, както казва дългогодишният директор на BBC World Service Питър Хорокс - живеем в 2026 година и отдавна „светът, в който малка група хора стоят в една редакция и решават кое е важно за обществения дневен ред, вече не съществува“. Тази епоха е в историята.
Презумпцията е да гледаме на журналистиката като на четвърта власт. Това е така, но само там, където останалите три власти работят независимо – особено съдебната. Защото именно тя е призвана да доведе всеки журналистически труд, всяко разследване и всяко разкритие до институционален ефект, според законите на една страна. През годините колегите поставят въпросите ясно чрез работата си – и Мария Цънцарова, и Стоян Георгиев, и Марин Николов, и толкова много колеги тук и в различни медии. Обществото ги чува, но дали институциите ще ги превърнат в действия, вече не зависи от журналистите. В този смисъл журналистите не са всесилни. Свободата на журналистиката и на медиите не се гарантира с декларации, а с действия. И се нуждаят от обществото, което оказва постоянен натиск върху властта, за да можем заедно да поправяме средата си. И още нещо - журналистиката не може да бъде дисциплинирана чрез страх, защото тогава не се наказват журналистите, а обществото. Всички тези процеси са поправими. Да се вайкаме, че всичко е загубено, би било пораженство, което няма нищо общо с целта на всеки гражданин на европейска България - никога да не се прегърбва пред корупцията и злоупотребата с власт. Можеш ли да спреш по средата на пътя? Може само временно да спреш, да се върнеш назад, за да се засилиш - както гласи една древна китайска поговорка.
Тук вече не е еврото. Ние сме. Еврото влиза в България в най-подходящия момент. Представете си го като още един звън на алармата на устройството до главите ни. Е, знаете, че винаги идва моментът, в който сънят свършва и новият ден трябва да започне. Колкото по-бързо е пробуждането, толкова по-добре. А българското общество показва, че пробуждането е настъпило, не само заради „алармата по европейски“, но предимно заради самите нас. Още един ден и още една година в европейска България. И още смелост. Не се отказвайте. Пожелавам си го. Желая го и на вас.
Прочети цялата публикация



Телевизионен водещ разплака бременната Ан Хатауей (ВИДЕО)
Защо човекът, който години говореше с увереност за произхода на вируса, мерките и ваксините, сега отказва да отговори на над 100 въпроса?
Симона Пейчева с първа публична реакция след убийството на приятеля й в Банкя
След отказа на Санчес за Иран: Случайност ли е мигрантската криза в Сеута?
"Няма да участвам в медийни спекулации": Симона Пейчева с първи коментар след убийството в Банкя
Може ли Испания да бъде изключена от Шенген? Не, това не е възможно
Изфабрикуван документ се завъртял в нета, че полицията издирва Симона Пейчева
Бен Афлек спечели 1 милион долара от шоуто „Кой иска да стане милионер?“
Зеленски заяви, че Украйна е била атакувана от "московските негодници и лудия режим в Северна Корея"
Косово иска да събори вилите на всички сърби, останали лоялни на Сърбия, каза Вучич
Броят на загиналите при нашествието към Сеута достигна 88 души
Бургас посреща легендарния оркестър „Джузепе Верди“ от Салерно с виртуозен концерт на Летния театър
Дунав спадна с още 1 см само за 24 часа: Вижте пресъхналото речно корито (снимки)
Двукратен европейски и световен шампион е новият треньор на класиците
Григор Димитров с три позиции нагоре в световната ранглиста
9 вида кафе, 4 вида чай и ядки за депутатите: Парламентът обяви обществена поръчка за над 103 000 евро
18-годишен се заби с „Голф“-а си в паркиран автомобил край Разлог
Съдът в Благоевград остави в ареста Митко Чифуто, задържан с дрога в кв. “Струмско”