Мицкоски: Българите пропуснаха шанса да бъдат добри съседи, предупреждавах Брюксел за тях

„Съжалявам, че още веднъж пропуснаха шанса да бъдат добри съседи“, заяви премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски, твърдейки, че България оспорва Плана за действие за малцинствата в страната, „защото е бил изготвен на македонски език“, предаде dariknews.bg, цитирайки БГНЕС.
Премиерът каза, че се е случило това, за което е предупредил партньорите в Брюксел: „дори и най-добрия План за действие за малцинствата да направим, той ще бъде отхвърлен от България“.
„Нито една държава членка няма нищо против, нито едно малцинство в Македония няма нищо против, защото имаше обществен дебат. Е, проблемът бил, че е на македонски език. Извинете, но моят майчин език е македонският, официалният език за международна употреба е македонският, няма друг. Ако на някого това му пречи, аз тук не мога да помогна и съжалявам, че е така“, каза Мицкоски.
Северномакедонският премиер твърди, че всичко е било направено така, както е било поискано – приети са били предложенията на експерт от Италия при изготвянето на Плана и е било изпълнено искането от Брюксел „ден по-рано да бъде изпратен в България, за да се покаже добра воля“.
„Така и направихме – изпратихме го ден по-рано. Е, сега им пречело, че е на македонски език. Но това е официалният език според Конституцията и аз или министърът не можем да нарушаваме Конституцията. Ако те мислят, че ще го изпратим на друг език – ние нямаме друг език съгласно Конституцията. Това е македонският език. Те още веднъж показват, че няма връзка нито с малцинствата, нито с българите в Конституцията. Исканията им имат много по-дълбоки корени и проблемите са много по-дълбоки, и още веднъж показват, че намеренията им са съвсем различни“, заяви Мицкоски.
Той каза още, че правителството в Скопие в момента няма никакви контакти с България и допълни: „на разположение сме по всяко време и навсякъде, във всяка организация да отидем и да разговаряме, и да представим нашите аргументи“.
„Всичко ще приемем, разбира се – без вписване в Конституцията. Всички забележки ще приемем, но аз не мога да се откажа от своя майчин македонски език“, подчерта Мицкоски.
Република България отбелязва с безпокойство поредните съчинени тези на властите в Скопие, които остро се разминават с есенцията на Европейския консенсус от 2022 г., съобщава Министерството на външните работи (МВнР) на сайта си.
Въпросът на какъв език следва да бъде очакваният от Република Северна Македония План по правата на общностите е вътрешен за съседната държава и не е тема на двустранните отношения. Документът ще се прилага именно от нейните институции спрямо собствените ѝ граждани и е логично да бъде на достъпен за тях език. Изборът на Скопие да представи проекта на този план на своите граждани на английски език е трудно обяснимо, особено ако се планира Планът да бъде реално прилаган.
Планът по правата на общностите е стъпка, предвидена да последва вписването на българите в конституцията, което все още предстои и което ще позволи на нашите съседи да отворят присъединителни преговори, посочват още от МВнР.
Оттам допълват, че приветстват думите на премиера Християн Мицкоски, че "ще приеме в Плана всички други забележки" на българската общност и разчитат да спази това обещание към тях.
През 2022 г. бе прието т. нар. френско предложение, задължаващо Скопие да впише българите в конституцията си като държавотворен народ, което още не е изпълнено.
Прочети цялата публикация




Македонският въпрос днес: да пречупим антибългаризма, преди да станем негова жертва
БНТ ще излъчи всички 104 мача от ФИФА световно първенство по футбол 2026
Брюксел вижда Украйна в ЕС преди края на войната, според ЕК конфликтът ще продължи и през 2027 г.
Треньорът на Левски: Помня Наско Сираков още като играч на Мондиала в САЩ
Астрологът Павел Глоба: Румен Радев е заплашен от атентат
Тръмп: Си е топъл човек, не играе игрички с приказки за прекрасното време навън. Те ни шпионират от 50 години, и ние го правим ВИДЕО
Защо срещата между Тръмп и Си е важна за САЩ, Китай и света
Политическа промяна в София! Световни медии за новото българско правителство на Румен Радев
Германия: днес "Алтернатива за Германия" би била първа
Виктория Бекъм за пръв път отвърна на обвиненията на сина си Бруклин
Борислав Сарафов е подал оставка като директор на Националната следствена служба?
Народните представители решават за по-висока минимална пенсия от лятото
Символ на словото и знанието откриха в Свети Влас по повод 120-годишния юбилей на училището
Киву убеди Мхитарян да не се отказва от футбола
Радев заминава за Париж за среща с Макрон в Елисейския дворец
27 май 1840 г. Отива си "зловещият съдружник на Сатаната" Николо Паганини
Над 80% запълване отчитат 32 от общо 52 язовира в страната
Предимно слънчево време днес
Путин подари четири амурски тигъра на Казахстан
Русия заплаши Армения, че ще ѝ спре петрола и газа