Белгия определи отвличането на Мадуро като нарушение на международното право

Подобни нарушения на международното право трябва да се избягват, заяви министърът на външните работи на Белгия Максим Прево, цитиран от местни медии, в коментар за залавянето на Николас Мадуро във Венецуела и отвеждането му в САЩ, три дни след събитията, предаде БТА.
Никой не би съжалявал за съдбата на Мадуро, чиято легитимност като президент не бе призната нито от Белгия, нито от ЕС, нито от (повечето от) останалите страни, посочи Прево. Той отбеляза, че заради политиката на Мадуро в последните години поне осем милиона жители на Венецуела са напуснали страната.
Министърът нарече Мадуро "гангстер, близък със средите на наркотрафикантите" и оцени като "по-скоро хубаво" това, че той повече няма да ръководи своята страна.
Колкото до начина, по който бе извършена операцията, пораждат се въпроси, особено за страни като нашата, изконен защитник на международното право, каза Прево. За малки държгави като нашата, които не са нито военна, нито икономическа мощ, най-добрата защита за сигурността е международното право, добави той. Според белгийския министър подходът, приложен в случая от САЩ, може да се използва "само по изключение".
Прево уточни, че е във Вашингтон и ще разговаря със своите домакини, за да обясни опасенията на европейците и други страни по света от подобни действия. Трябва да избягваме такива нарушения на международното право, което урежда начина на работа в света, иначе утре може да се появят трудности за страни като нашата, обобщи белгийският министър.
Прочети цялата публикация



Популистите в Централна Европа: в шок след Венецуела
Европа, става сериозно! След Венецуела Тръмп няма задръжки.
Петрол и още: интересите на САЩ, Китай и Русия във Венецуела
Отвличането на Мадуро слага край на амбициите на Тръмп за Нобелова награда за мир
Действията на САЩ - безразсъдна стратегия, напомняща на рязане на салам
Извърши ли американската армия военно престъпление при удар по лодка край Венецуела?
Путин и Тръмп намериха общ език - нека пазарлъците започнат
Чичо Сам във Венецуела – "специална военна операция" или хуманитарна мисия?
Външната политика на Тръмп беше определена от експерти като империалистическа
Венецуела: Китай ли е най-големият губещ от намесата на САЩ?
Георги Христов отбелязва 62-рия си рожден ден днес
Комо изхвърли Фиорентина от Купата на Италия
Китай показа оръжие, което сваля дронове без изстрел: „Hurricane 3000“ плаши военните
Севдалина Арнаудова: Кирил Петков не е сам автор на арестите ни
Лидер в Турция се договори със Здравко Димитров
Санкт Паули шокира Лайпциг в края
Санкт Паули - РБ Лайпциг 1:1 /репортаж/
Жечо Станков: Енергетиката измерва успехите си в реални инвестиции, сигурни цени и стратегически проекти
Нестеров се класира на четвъртфинал на двойки на турнир в Тунис