Зеленски настоява за увеличен енергиен внос след нови руски удари

Украинският президент Володимир Зеленски призова министрите от кабинета си да изготвят спешни решения за разширяване на вноса на електроенергия, на фона на подновените руски атаки срещу енергийни обекти в страната. Това съобщи ДПА, предава БТА.
Във вечерното си видеообръщение Зеленски подчерта, че приоритет трябва да бъде увеличаването на доставките на ток от чужбина, както и използването на всички налични възможности за резервно снабдяване. Той настоя и за по-тясна координация между местните власти и енергийните компании.
Държавният глава обяви, че ще провежда ежедневни консултации с членове на правителството и представители на регионалните администрации относно състоянието на енергийния сектор. По думите му вече са се състояли разговори с новия министър на отбраната Михайло Федоров и с командващия военновъздушните сили Анатолий Кривоножко за защитата на ключови енергийни съоръжения.
Зеленски също така заяви, че ще поднови преговорите със съюзниците за укрепване на противовъздушната отбрана. Той съобщи, че вече е обсъдил с генералния секретар на НАТО Марк Рюте възможността за закупуване на ракети за системите за ПВО.
Междувременно държавният оператор на електропреносната мрежа „Укренерго“ посочи, че за покриване на недостига Украйна може да внася до 2450 мегавата електроенергия от съседни страни от ЕС - Полша, Румъния, Словакия и Унгария.
На този фон Великобритания обяви нов пакет спешна енергийна помощ за Украйна в размер на 20 милиона британски лири. Подкрепата беше оповестена след въвеждането на извънредно положение заради продължаващите удари по украинската енергийна инфраструктура.
Прочети цялата публикация



Тръмп, Путин и факторът Иран в дилемата между война и дипломация
Изоставен даже и от Армения, Путин губи империята си
Как се променя войната срещу Украйна: вижте пожара в Москва
Берлин: Има шанс мирните преговори между Киев и Москва да започнат това лято
Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Гласът на Путин: Ударът по пътническия влак в Крим усложнява всички перспективи за преговори
Зеленски настоява за спешни доставки на ракети „Пейтриът“ след масирани руски удари
Нови украински атаки срещу ключова руска енергийна инфраструктура
Русия удари Полтава и Запорожие, има разрушения и ранени
Американски конгресмени настояват за още системи „Пейтриът“ за Украйна
Как въздушните възглавници се задействат толкова бързо при катастрофа? Обяснение на физиката и химията зад тях
Норвегия достигна елиминациите след 3:2 над Сенегал
CNN: Започнаха големи съкращения в "ненужното" Национално разузнаване на САЩ
Голям мач на Ерлинг Холанд! Норвегия срази Сенегал на Мондиал 2026
Иран създава комуникационен канал срещу инциденти в Ормузкия проток. "Не сме предали Хизбула и ливанските ни братя", декларира Техеран
Тръмп: Европа постъпи глупаво, като не ни помогна срещу Иран. Предпочитам икономическа криза пред ядрени оръжия в ръцете на Техеран
ВиК-Благоевград съобщи: Приключи ремонтът на довеждащ водопровод в с. Сатовча
Тръмп: Можем да подновим бомбардировките в Иран след 15 минути, но блокадата се оказа по-ефективна
Volkswagen Group стъпва в Узбекистан с две свои марки