Нaй-малко 5000 души са били убити по време на протестите в Иран

Ирански официален представител заяви, че по потвърдени от властите данни най-малко 5000 души са били убити по време на протестите в страната, включително около 500 служители на силите за сигурност, предаде Ройтерс, цитирана от БТА. Представителят обвини "терористи и въоръжени бунтовници" за убийството на "невинни иранци".
Длъжностното лице, което отказа да бъде назовано поради деликатността на въпроса, заяви още, че някои от най-тежките сблъсъци и най-голям брой жертви са регистрирани в кюрдските райони в северозападната част на Иран.
"Окончателният брой на жертвите не се очаква да нарасне значително", каза служителят, като добави, че "Израел и въоръжени групи в чужбина" са подкрепили и въоръжили протестиращите. Иранските власти редовно обвиняват чужди държави, включително Израел, за безредиците, отбелязва Ройтерс.
Американската информационна агенция "Хюман Райтс Активистс" (Human Rights Activists News Agency, HRANA) съобщи вчера, че броят на загиналите е достигнал 3308, а още 4382 случая са в процес на проверка. Организацията заяви също, че е потвърдила над 24 000 ареста.
Иранската кюрдска правозащитна организация "Хенгау", базирана в Норвегия, посочи, че едни от най-тежките сблъсъци по време на протестите, избухнали в края на декември, са били именно в кюрдските райони в северозападната част на страната.
Прочети цялата публикация



Проклятието на войните от среден мащаб застигна Тръмп
Най-малко 14 ирански войници загинаха при разминиране в северозападната провинция Занджан
Бенямин Нетаняху нареди на армията: Нека започнем с това! Искам 70% от територията на Газа
Израелската армия: Напуснете веднага военната зона!
Бенямин Нетаняху: Израелската армия засилва бойните операции в Ливан
Кеворк Кеворкян: Свлачища
Бахрейн арестува 41 души за предполагаеми връзки с Корпуса на гвардейците на Ислямската революция
ISW: Путин отказва да признае реалността, докато Украйна пренася войната дълбоко в Русия
Режимът на аятоласите продължава с екзекуциите
Tasnim: Най-малко петима убити при атака на САЩ срещу два товарни кораба в Ормузкия проток
Пиян мъж буйства в Спешен център в Благоевград, наложи се намесата на СОТ и Общинския инспекторат
Катастрофа край благоевградското село Бело поле: Шофьор се заби в бетонна колона, петима са транспортирани в Спешен център /Видео/
Украйна записа победа над Полша в контрола
Преговорите САЩ - Иран продължават, двете страни си разменят съобщения
Сигнал за натиск срещу апелативния прокурор на Пловдив е бил върнат като "нередовен"
Дуа Липа се омъжи за Калъм Търнър на тайна церемония в Лондон
Двама убити и над 20 ранени при нова размяна на удари между Киев и Москва
Започва обновяване на улиците в Благоевград! Затварят ул. „Христо Смирненски“ в участъка от Пощата до НАП