24 януари: Отбелязваме Международния ден на образованието

На 24 януари светът отбелязва Международния ден на образованието – дата, учредена от ООН през 2018 г., за да подчертае централната роля на образованието за мира, устойчивото развитие и социалната мобилност. Празникът се отбелязва официално от 2019 г. и всяка година има конкретна тематична насоченост, свързана с най-острите предизвикателства пред глобалните образователни системи.
Образованието отдавна не се възприема единствено като средство за професионална реализация. В контекста на културата и изкуствата то формира критично мислене, културна грамотност и способност за разбиране на сложни обществени процеси. Развитието на киното, музиката, театъра и визуалните изкуства е пряко зависимо от нивото на образование и от достъпа до знания, които изграждат информирана и активна публика.
По данни на UNESCO, повече от 250 милиона деца и младежи по света все още не посещават училище, а близо 770 милиона възрастни са функционално неграмотни. В над 40 държави недостигът на квалифицирани учители се определя като критичен, а конфликтите и икономическата нестабилност продължават да прекъсват образователния процес за милиони ученици.
Темата на Международния ден на образованието за 2026 година е свързана с ролята на образованието като обществено благо и фундаментално човешко право в условията на бързи технологични и социални промени. Акцентът е поставен върху необходимостта от инвестиции в качествено, приобщаващо и устойчиво обучение, което да подготвя младите хора не само за пазара на труда, но и за активно гражданско участие.
Данните на UNESCO показват, че глобалните разходи за образование остават неравномерни: в страните с ниски доходи публичното финансиране на ученик е средно над 10 пъти по-ниско в сравнение с развитите икономики. В същото време дигитализацията на обучението, ускорена след пандемията, създава нови възможности, но и задълбочава неравенствата заради липсата на достъп до интернет и технологии в големи части от света.
В този контекст Международният ден на образованието служи като напомняне, че знанието остава ключов ресурс за културното развитие, икономическата стабилност и социалната кохезия. Състоянието на образованието по света все по-ясно се очертава като решаващ фактор не само за бъдещето на отделните общества, но и за глобалната устойчивост като цяло.
Прочети цялата публикация



На 27 януари отбелязваме Международния възпоменателен ден на Холокоста
24 януари – Международен ден на образованието
ПРИЗИВ ЗА ДЕЙСТВИЕ на Българското онкологично научно дружество по повод Световния ден за борба с рака - 4 февруари
Световен ден за борба с рака
Девет основни теми, които определиха първата година от втория мандат на Тръмп
Найден Тодоров покорява Прага с концерт в Рудолфинума
Напрежението между Иран и САЩ отново ескалира
Грандамата на българския джаз Камелия Тодорова празнува рожден ден днес
"От римската античност до модерна термална дестинация". Как България се представя на изложението FERIEN в Австрия
БДЖ осигурява допълнителни места за посетителите на фестивала „Сурва“ в Перник
Медицински пробив: Стартира първа фаза на клинични изпитания на универсална ваксина срещу грип
Криминалистът Апостол Славов за версиите за трилъра „Петрохан“: Секта, мафия, картели, промити мозъци
Ребека Паслер отново на олимпийската сцена след отменена санкция за допинг
Стана ясно кой съпругът на София Андреева – дарителката на лама Калушев
Двама работници пострадаха от волтова дъга в Пловдивско, започва проверка
Европейският конкурент на Starlink не е готов за пазара
Най-бедните германски градове са магнит за българи и румънци
На над 350 000 сигнала са реагирали от Районен център 112 в Русе през 2025 г.
Трагичен пожар край Будапеща - три жертви и десетки ранени