Мерц: Изключено е Украйна да влезе в ЕС на 1 януари 2027 г.

Присъединяването на Украйна към ЕС до 2027 г. няма да се случи, заяви германският канцлер Фридрих Мерц, цитиран от немското списание Stern.
„Присъединяването на Украйна на 1 януари 2027 г. е изключено. Няма да се случи. Тези процеси обикновено отнемат няколко години“, каза той.
Той отбеляза също, че Украйна трябва да има перспективата да стане член на Европейския съюз. Според Мерц обаче „това е дългосрочен процес“.
На 27 януари украинският президент Володимир Зеленски написа в своя Telegram канал, че присъединяването на Украйна към ЕС е една от ключовите гаранции за сигурност за Киев и Европа. „Ето защо говорим за конкретна дата – 2027 г. – и разчитаме на подкрепата на нашите партньори за нашата позиция“, обясни украинският лидер.
Сръбският президент Александър Вучич също заяви, че една от точките в мирния план за Украйна може да включва присъединяването на страната към Европейския съюз до 1 януари 2027 г. Той обаче отбеляза, че някои страни може да се противопоставят.
През ноември 2025 г. европейският комисар по разширяването Марта Кос обяви възможността за въвеждане на неколкогодишен „пробен период“ за новите членове на ЕС. Зеленски отговори същия месец, че Украйна ще се съгласи само на пълноправно членство.
През декември имаше дискусии относно присъединяването на Украйна към Европейския съюз през 2027 г. като част от мирния план, но някои членове на ЕС, основно Унгария, се противопоставят на подобно условие.
В средата на декември няколко европейски представители и дипломати заявиха пред Ройтерс, че присъединяването на Украйна към ЕС до 2027 г., както е предвидено в актуализирания мирен план на САЩ, е „абсолютно невъзможно“.
Москва по-рано заяви, че евентуалното присъединяване на Киев към Европейския съюз е нейно суверенно право.
Прочети цялата публикация



Анализът на ИСА: България в нова ситуация - "Радев" и "Петрохан" разместиха пластовете
Решението на Тръмп за руския петрол е глътка въздух за Путин
14-ти ден от началото на войната в Близкия изток! Тръмп заплаши да удари Иран много силно през следващата седмица
Доналд Тръмп най-сетне разбра, че се нуждае от Европа
Володимир Зеленски: Путин се опитва да манипулира войната в Иран и да се измъкне от санкциите
С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
Полша ограничи социалните помощи за украинските бежанци
Крайната десница в Европа се оказа в небрано лозе след атаката на САЩ срещу Иран
Исландия обмисля възобновяване на преговорите за членство в ЕС през август
МААЕ предложи временно примирие заради Запорожката АЕЦ, Путин готвел скрита мобилизация
Хабиби, гет аут оф Дубай: ОАЕ губи по милион долара в минута заради срива в туризма
Съветът за мир и евентуални бъдещи коалиции: Кои са важните политически решения
Минута мълчание в Кочани в часа на трагичния пожар в дискотека
Войната в Иран: каква роля играят иранските кюрдски милиции
Мъж стреля по жена с въздушна пушка, наряза гуми на 36 коли и запали контейнери
Жители на „Дружба“ алармират: Опасни тополи застрашават пешеходците!
Две години по-късно: За какво всъщност използваме медицинските хеликоптери?
ЕС затяга отговорностите на туроператорите, а България още няма гаранционен фонд в сектора
63 жертви, над 200 ранени: Северна Македония отбелязва година от трагедията в Кочани
Арина Сабаленка триумфира с титлата в Индиън Уелс с успех над Рибакина