Тръмп: Русия спря ударите заради ужасното време

Русия е преустановила ударите срещу Украйна след призива на президента на САЩ Доналд Тръмп към руския му колега Владимир Путин.
„Русия не обстрелва от известно време заради това ужасно студено време“, заяви американският президент по време на събитие в Овалния кабинет.
По-рано Тръмп заяви на среща в Белия дом, че лично е призовал руския президент да спре ударите за една седмица поради силните студове (в началото на февруари, според Украинския хидрометеорологичен център, нощните температури в някои региони на Украйна можеха да паднат до минус 27 градуса по Целзий). Според републиканеца Путин се е съгласил.
Началникът на кабинета на Белия дом Сузи Уайлс е получила бележка по време на заседание на кабинета относно разговор между президента на САЩ Доналд Тръмп и руския му колега Владимир Путин, съобщи пресцентърът на Белия дом.
Бележка, „с допълнителни подробности за разговора с Путин“, ѝ е била връчена от специалния пратеник на президента на САЩ Стив Уиткоф. Кореспондентите не са успели да разберат точния текст, но са видели името „Путин“, според журналистката на Daily Mail Ники Шваб.
Същите думи са цитирани в X от журналиста на Kyiv Post Алекс Рафоглу във Вашингтон.
Според FT, „енергийно прекратяване на огъня“ може да е било една от темите на тристранните преговори между Русия, Украйна и Съединените щати в Абу Даби, които се проведоха при закрити врати на 23 и 24 януари.
Украинският президент Володимир Зеленски потвърди, че „екипите са обсъдили това в Емирствата“. Той също така благодари на Тръмп и добави, че Киев очаква пауза в енергийните удари. „Очакваме споразуменията да бъдат изпълнени. Стъпките за деескалация допринасят за реален напредък към прекратяване на войната“, написа той в социалните мрежи.
Москва обаче не е потвърдила „енергийното прекратяване на огъня“. Кремъл не е коментирал съобщенията за предполагаемо постигнато споразумение с Киев, нито за разговори по въпроса, заяви прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Идеята за „енергийно прекратяване на огъня“ предполага мораториум върху ударите срещу енергийни съоръжения. През пролетта на 2025 г. Русия вече обяви въвеждането на такъв мораториум: той беше въведен на 18 март за период от 30 дни. Забраната за атаки беше резултат от преговори между Москва и Вашингтон. Руският външен министър Сергей Лавров заяви, че Москва стриктно спазва забраната за атаки, въпреки че руските цели продължават да бъдат обект на атаки.
Прочети цялата публикация




Кой ще дръпне аварийната спирачка на увредения световен влак?
Пентагонът обмисля изпращането на 10 000 войници в Близкия изток. ООН заседава заради ударите по цивилни обекти в Иран
Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Путин - големият победител от войната в Иран?
Ключов ирански остров е под обстрел, Техеран отхвърли възможността за временно споразумение
Доналд Тръмп губи войната в Иран, а Техеран печели само с това, че оцеля
Доналд Тръмп: Иранският президент поиска прекратяване на огъня
Истински удар на Украйна по руския нефтен износ
Кеворк Кеворкян: Посоката - марка „Комисион“. Не корупцията, а властта е виновна за всичко. Властта. Всяка власт!
Георги Ангелов: Сегашната ситуация с войната в Иран ще даде нов тласък на проекти за втечнен газ
Филмът "Майкъл" излиза заедно с албум с най-големите хитове на Краля на попа
Пазарът на имоти преминава на друга предавка - купувачите бавно взимат решения
Писани яйца: Стара традиция, която превръща великденските яйца в изкуство (ВИДЕО/СНИМКИ)
Патрис Евра: „По-щастлив съм сега, отколкото когато играех. Бях чудовище”
Климатична аномалия: Светът е пред най-мощния „супер Ел Ниньо“ от 140 години насам
Тръмп спира атаките срещу Иран за 2 седмици, дали му „приложима основа“ за преговори
Тръмп спира атаките срещу Иран за 2 седмици, дали му „приложима основа“ за преговори
Вечеря за сетивата в Лондон: Кулинарно изживяване съчетава храна, звук, светлина и аромат
8 април: Сватбата в Пианоре и медалът, който промени България