Вашингтон: Индия ще купува петрол от Венецуела, а не от Иран

Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че Индия ще купува петрол от Венецуела вместо от Иран, предаде агенция Ройтерс. „Ние вече направихме сделка, концепцията на сделка“, каза Тръмп пред журналисти в президентския самолет "Еър форс уан" на път към Флорида от Вашингтон. Ден по-рано САЩ заявиха на Индия, че скоро може да започне да купува петрол от Венецуела, което ще ѝ помогне да замени вноса на руски петрол, съобщиха пред Ройтерс трима души, запознати с темата. Американското усилие за доставки на венецуелски петрол на Индия идва на фона на стремежа на Вашингтон да намали петролните приходи на Русия, с които тя финансира войната си в Украйна, отбелязва Ройтерс. През март миналата година Тръмп наложи 25-процентни мита на страните, които купуват венецуелски петрол, включително на Индия, припомня агенцията. По-малко от месец след залавянето на венецуелския президент Николас Мадуро със специална военна операция в Каракас и отвеждането му в САЩ, за да бъде съден за наркотероризъм, Вашингтон отмени санкциите, които възпрепятстваха търговията с венецуелски петрол. Тръмп каза още на борда на самолета, че Китай също е добре дошъл за сделка със САЩ за доставки на венецуелски петрол.
Междувременно новата ръководителка на дипломатическата мисия на САЩ във Венецуела Лаура Догу пристигна в Каракас, предаде Франс прес.
Това е важен етап в подновяване на отношенията между двете страни, по-малко от месец след залавянето при американска специална операция на венецуелския президент Николас Мадуро, за да бъде изправен пред съд в САЩ по обвинения в наркотероризъм.
Догу е пристигнала в Каракас от Богота около 19 ч. по Гринуич, заяви за Франс прес венецуелски източник.
Тя Догу беше назначена на поста на 22 януари и ще замени Джон Макнамара, който заемаше същия пост, но работеше от Богота от 1 февруари 2025 г.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви на няколко пъти, че работи много добре с временната президентка на Венецуела Делси Родригес, която беше вицепрезидент при Мадуро.
Тя даде гаранции за сътрудничество с Вашингтон като обяви обща амнистия, реформира законодателството за петролния сектор и извърши съдебна реформа, а също така затвори и прочутия венецуелски затвор "Еликоид".
Родригес призовава за освобождаването на Мадуро, но както изглежда утвърди властта си с назначения и отстраняване на ключови фигури в армията и правителството.
Прочети цялата публикация



Куба праща лекари. Щатите пращат разрушители
Зомби империята на Владимир Путин
Politico: Белият дом обмисля да свали властта в Куба с военна операция, но в момента предпочита дипломацията
Тръмп: Скоро ще вземем Куба под контрол само с един самолетоносач. Ще кажат: "Благодарим ви, предаваме се"
Сенатът остави Тръмп да решава еднолично за военна намеса в Куба
След блокадата на Доналд Тръмп! Над 10 милиона барела ирански петрол са напуснали Персийския залив
Дипломатически форум в Анталия за размисъл
10 години след Обама: Представители на Вашингтон посетиха Хавана и предупредиха, че времето за реформи в Куба изтича
Опитът на Китай да играе ролята на миротворец в Близкия изток
САЩ и Ормузкият проток: ще успее ли планът на Тръмп
Сребро за Даниел Трифонов на прескок от Световната купа във Варна
„Мислех, че всички ще умрем“: Какво се случи на борда на полет 4345 в Денвър, ударил човек при излитане
Ливърпул с най-слаб сезон от 2015/16
Предстоят най-силните магнитни бури за месец май
Пол Мание спечели третия етап на Джиро д'Италия
Град ще произвежда авокадо вместо цитруси, заради глобалното затопляне
Сладко парче история: Виенската приказка на Demel и Kaiserschmarrn
Енчо Керязов: Джиро д'Италия е шанс България да покаже най-доброто от себе си
БСП осъди нападение над младежи след честванията на 9 май в София