Удави се вторият в йерархията на най-големия наркокартел в Колумбия

Вторият човек в йерархията на „Клан дел Голфо“, най-големия колумбийски наркокартел, се е удавил след потъването на плавателния му съд, потвърди вчера правителството, цитирано от АФП.
Хосе Гонсало Санчес, с прякор Гонсалито, беше издирван от американските власти за трафик на наркотици.
„Клан дел Голфо“, основният износител на кокаин от Колумбия, който неотдавна беше обявен от САЩ за терористична организация, в момента води преговори с колумбийското правителство в Катар.
Алваро Хименес, главният преговарящ, назначен от президента Густаво Петро, потвърди пред АФП смъртта на наркобарона. Плавателният съд, с който е бил превозван, се е преобърнала в департамента Кордоба (в северната част на Колумбия) и той се е удавил, уточни Хименес.
Колумбийските власти го издирваха за множество престъпления, сред които убийства, принудително разселване на хора, трафик на оръжие, незаконен добив на полезни изкопаеми и изнудване.
На 5 декември правителството на Петро прие в Катар да продължи преговорите, целящи разоръжаване на „Клан дел Голфо“ и умиротворяване на териториите, които организацията контролира.
Тези преговори са част от политика на мир, насочена към разоръжаване на всички незаконни групи, но засега преговорите с нито една от тях не са довели до конкретни резултати.
С паравоенен произход, „Клан дел Голфо“ разполага с между 6000 и 7000 бойци и сътрудници според правителството.
Картелът понесе удари, включително ареста и екстрадицията през 2022 г. в САЩ на неговия лидер Дайро Антонио Усуга, известен като Отониел, смятан за Пабло Ескобар на този век. Той изтърпява присъда от 45 години затвор.
Прочети цялата публикация




Удави се един от лидерите на най-големия наркокартел в Колумбия
Китай измести САЩ като най-голям търговски партньор на Германия
Няма как в една плячкаджийска партия, лидерът и вторият след него в йерархията да не се скарат
Размирици в Колумбия: опитаха да убият президента, сенаторка бе отвлечена
Най-големият наркокартел в Колумбия прекъсна преговорите в Катар с президента
След среща в Белия дом: САЩ и Колумбия постигнаха споразумение за борба срещу дрогата
Страх от Тръмп: Мексико обмисля спиране на доставките на петрол за Куба
МОК: Игрите в Милано-Кортина надминаха очакванията
Швеция победи Швейцария на финала на турнира по кърлинг за жени
Газ за Европа: Сменя се доставчикът, зависимостта остава?
Коя е най-популярната туристическа детинация за 2026 г.
Катастрофа с жертва и ранени на АМ „Марица“
Втори гол на Гьокереш оформи крайния резултат в Лондон
Баскетболният Черно море отново ликува с efbet Купа на България
Тежка катастрофа на АМ "Марица" взе жертва
Хаос в САЩ: Задава се зимна буря, невиждана от години, издадено е предупреждение за 35 милиона души!
Financial Times: Иран подписал тайна оръжейна сделка с Русия на стойност €500 милиона
Хулио Веласкес: Все ми е тая кой ще играе, важно е да печелим
Черно море Тича спечели втора поредна Купа на България