Русия отново се готви за война срещу Финландия

Русия изгражда военна инфраструктура в близост до финландската граница, вероятно като част от по-широки усилия за военна експанзия, които имат за цел да подготвят руските сили за евентуален бъдещ конфликт с НАТО.
За това предупреди Институтът за изследване на войната (ISW).
Финландската национална телевизия Yle публикува сателитни снимки от периода между юни 2024 г. и октомври 2025 г., на които се вижда руско строителство във военната база Рибка в Петрозаводск, Република Карелия (на около 175 километра от финландската граница).
Yle съобщи, че гарнизонната зона от съветската епоха е била почти напълно изоставена в началото на XXI вен, но в наши дни 44-ти армейски корпус от, Ленинградския военен окръг ще използва базата. Yle съобщи, че военната база "Рибка" вече разполага с голяма въздушна база и склад за оборудване.
Yle съобщи, че сателитни снимки от май и август 2025 г. показват, че Русия строи и нов военен град в Кандалакша, област Мурманск (на около 115 километра от финландската граница) за гарнизона Лупче-Савино, който Русия започна да строи през зимата на 2024-2025 г. за нова артилерийска бригада и инженерна бригада. ISW вече е съобщавала за разширяването на друга руска военна инфраструктура по границата с Финландия.
През 2024 г. Русия преструктурира Западния военен окръг в Ленинградския и Московския военни окръзи, вероятно с цел да подобри стратегическото си командване по северната си граница и да заеме позиция срещу НАТО по финландската граница.
Руското военно командване също така сформира 44-та армия през 2024 г. като част от тези усилия.
Руски официални лица, включително руският президент Владимир Путин, са заплашвали директно Финландия, включително чрез използване на език, с който Русия е оправдала фалшиво нахлуването си в Украйна.
На 1 февруари руски дронове удариха родилен дом и автобус, превозващ миньори, като причиниха значителни жертви сред цивилното население.
Кремъл продължава да използва въпроси, които нямат връзка с войната в Украйна, за да принуди администрацията на Тръмп да се поддаде на руските искания по отношение на Украйна.
Вътрешни източници продължават да показват, че Русия се опитва да се представи пред външната аудитория като желаещ да преговаря, за да получи контрол над цялата Донецка област чрез дипломатически средства.
Изпълнителният директор на SpaceX Илон Мъск ограничи работата на сателитните терминали Starlink в Украйна, за да противодейства на използването на Starlink от Русия за дронове.
Прочети цялата публикация



Унгария - тайният агент на Русия в ЕС или просто един полезен идиот?
Русия поиска контрола над няколко украински области
Въздушна тревога! Украински дронове отново навлязоха в Естония и Финландия
Защо спада рейтингът на Путин
16 души загинаха при удари в Украйна и Русия в неделя
Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
Европа не харесва войната и има добри причини за това
22 април 1870 г.: Роден е Владимир Ленин
Радев и изкушенията на властта: друго от същото?
Дипломатически форум в Анталия за размисъл
Виктор Гьокереш и Инес Агиар: Любовта разцъфва отново под лондонското небе
Жозе Моуриньо е готов да се завърне в Реал
Мъж нареди най-големия пъзел в света, състоящ се от 60 000 части
Гърция отлага изискването за новите аптечки в колите до Нова година
Възрастен мъж откри стрелба в Атина заради отказана пенсия
Душан Влахович избира Ювентус пред оферти от Байерн и Милан: Сърбинът залага на лоялността и стабилността
Чарлз III с реч пред Конгреса на САЩ
Британският крал призова САЩ за "решителност" за войната в Украйна
Първият изцяло женски футболен стадион в Европа ще бъде в Англия