Израел отвори граничния пункт "Рафах" между Газа и Египет, но само за пешеходци

Израел отвори отново граничния пункт "Рафах" между Газа и Египет, но само за пешеходци – решение, позволяващо на палестинците да напускат анклава, както и да се завърнат на тези, избягали от войната на Израел в Газа, предаде Ройтерс, съобщи БТА.
Отварянето на граничния пункт "Рафах" ще бъде ограничено, като Израел настоява палестинците да бъдат подлагани на проверки за сигурност на влизане и излизане. Очаква се Израел и Египет да наложат и таван върху броя на хората, които ще могат да преминават през пункта ежедневно.
Израел пое контрола над ГКПП "Рафах" през май 2024 г., около девет месеца след началото на войната в Газа. Бойните действия засега са прекратени след примирие, влязло в сила през октомври и договорено с посредничеството на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Повторното отваряне на "Рафах" беше ключов елемент от първата фаза на "Тръмп" за спиране на боевете между Израел и бойците на "Хамас".
Израелски представител от сферата на сигурността заяви, че на пункта са пристигнали европейски екипи за наблюдение и че той "вече е отворен – както за влизане, така и за излизане."
През първите девет месеца от израелската офанзива в Газа, започнала след атаката на "Хамас" срещу Южен Израел на 7 октомври 2023 г., палестинците като цяло имаха възможност да бягат в Египет през пункта "Рафах".
Палестински представители твърдят, че след началото на войната около 100 000 палестинци са напуснали Газа, като повечето са направили това именно през първите девет месеца. Някои са били подпомогнати от хуманитарни организации, а други са плащали подкупи на посредници в Египет, за да получат разрешение да напуснат.
Израел затвори пункта "Рафах", след като неговите сили навлязоха в района. Затварянето прекъсна важен коридор за ранени и болни палестинци, които търсеха медицинска помощ извън Газа. През последната година няколко хиляди души бяха пропуснати да заминат за лечение в трети държави през Израел, но според ООН в палестинския анклав има още хиляди хора, нуждаещи се от лечение зад граница.
Въпреки повторното отваряне на "Рафах" Израел продължава да отказва достъп на чуждестранните журналисти до анклава. Ограничението действа от началото на войната в Газа.
Прочети цялата публикация



Израелският натиск може да заличи християнството от Светите земи
5 юни 1967 г. Шестдневната война
Първият дипломат на Путин: ЕС може да се превърне от икономически във военен съюз и затова Русия е против присъединяването на Украйна
Официалното подписване на мирното споразумение между САЩ и Иран ще се състои на 19 юни в Швейцария
Въпреки натиска на Вашингтон: САЩ и Иран трудно ще стигнат до подписи днес. Ормузкият проток и "ядреният прах" остават проблемни
Израел атакува 70 цели на Хизбула в Южен Ливан, групировката унищожила четири противникови танкове
Тръмп: Подписването на мира с Иран може да стане още този уикенд в Европа. Аз няма да съм там, но Джей Ди ще е
„Амнести“ обвини Израел, че извършва етническо прочистване в Западния бряг
Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
До второ нареждане! Иран затвори въздушното си пространство след ескалацията с Израел
Изабела Роселини празнува рожден ден: От модния подиум до номинация за „Оскар“
SKODA с първи поглед към интериора на Peaq
В събота ще се завихри веселото „Хоро край поморийския бряг“
Костадин Костадинов: Ивайло Мирчев трябва да си подаде оставката
До 80% от меда, продаван в ЕС е менте
10 открития, които учените съжаляват, че са направили
Стефан Белчев: Замразяването на депутатските заплати не е измамно