Композиторът Кирил Икономов съди държавата за милиони

В музикалните среди назря нов скандал. Легендарният композитор Кирил Икономов официално поведе дело срещу Министерството на културата за неплатени авторски права. Първото заседание се очаква през април, а залогът е огромен – десетки, дори стотици милиони евро, предава в. Марица.
Икономов, който е и житейски партньор на Мая Нешкова, не завежда делото сам. В иска са включени имената на близо 3000 творци, чиито права той защитава като председател на Управителния съвет на Европейската агенция за защита на изпълнителските, продуцентските и авторските права (ЕАЗИПА). Скандалът тлее от години, но едва сега стига до съда.
По изчисления на агенцията над 300 млн. лв. не са събрани от фирми, внасящи и произвеждащи техника за копиране, както и от заведения и транспортни средства, които по закон трябва да плащат за използване на музика.
„Три години нито аз, нито колегите ми сме получили нищо“, разкри рок ветеранът Ицо Петрофф.
Музикалната гилдия е категорична – парите са дължими, а търпението е изчерпано. Делото може да се превърне в най-голямата битка за авторски права у нас и да разтърси из основи културната система.
Прочети цялата публикация



Доц. д-р Борислав Цеков: Война на дронове
Ще ли овардим кирилицата?
Хакерство, война, сива икономика: как оцелява Северна Корея
Бащата на загиналото в Благоевград момиче: Държавата да се събуди, за да няма живи дилъри и мъртви деца
Фронтменът на Creedence Clearwater Revival Джон Фогърти празнува своя 81-ви рожден ден
Инфлация, цени, заплати: от какъв бюджет има нужда България?
Българската азбука по света - колко държави използват кирилица днес
„Булгартабак“ — нов роман от Георги Тенев
Венци Стефанов настоява: Време е държавата да подкрепи софийските футболни клубове
Кой се опита да съди НАСА за нахлуване в частна собственост на Марс?
Омбудсманът призова КЕВР да преразгледа новите цени на тока
Израел и Иран си размениха удари в най-сериозната ескалация от април
Какво време ни очаква до края на седмицата?
Иран и Израел: нова ескалация във войната
PEUGEOT Тенис турнир - шампионско издание, резултати
Шофьор на „Мерцедес с 2.92 промила е заловен посред бял ден край Самоков
Районният кмет: От 1 юли СО отговаря за чистенето на "Изгрев", "Изток" и "Дианабад"
Вратарят на Аржентина стана фотограф (ВИДЕО)