Еманюел Макрон: Подновяването на диалога с Путин е в процес на подготовка

Президентът на Франция Еманюел Макрон заяви, че подновяването на диалога с президента на Русия Владимир Путин е в процес на подготовка. Той обаче добави, че Москва не засвидетелства истинско желание да преговаря за мира в Украйна, предаде Франс прес, цитирана от БТА.
Запитан по този въпрос по време на работна визита в провинцията, Макрон каза: „Това се подготвя и следователно има дискусии, които се водят на техническо ниво“. Той уточни, че процесът протича прозрачно и координирано с президента на Украйна Володимир Зеленски.
"Важно е европейците в действителност да възстановят собствените си канали на дискусии“, каза Макрон. Той обаче не посочи някаква дата в тази насока и заяви, че наскорошните руски атаки са нетърпими и показват, че Русия няма наистина желание да преговаря за мир.
През декември Макрон пак заяви, че ще е полезно да се поднови диалогът с Путин, нещо, което беше приветствано от Кремъл.
За последно Макрон и Путин говориха по телефона през юли миналата година, а преди това на 11 септември 2022 г.
В началото на руската инвазия в Украйна Макрон продължи да говори с Путин по телефона, но беше упрекнат от европейски лидери и преустанови връзката.
Прочети цялата публикация



Лавров: САЩ искат да превземат "Северен поток", с Израел нападнаха безпричинно Иран
Общочовешкият приоритет на принципите на суверенитета и суверенното равенство и сегашната война в Близкия изток?
Европа е въвлечена във война, която смята за стратегически погрешна
Еманюел Макрон обеща на Володимир Зеленски: Войната в Близкия изток няма да донесе никакво облекчение на Путин
Доналд Тръмп най-сетне разбра, че се нуждае от Европа
Урсула фон дер Лайен: Отказът от атомна енергия беше грешка
Тръмп твърди, че е унищожена "цялата защита" на Иран. 32-ма оцелели от торпилирания кораб се лекували в Шри Ланка
С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
"Бъдете сериозен": Макрон разкритикува Тръмп за НАТО и Ормузкия проток
Макрон: Военна операция за Ормузкия проток е нереалистична
Астън Вила загуби една от звездите си за три седмици
Преди кръга в Лига 1 (2.04.2026)
Магнитна буря обхвана Земята в продължение на няколко дни: кой ще усети удара най-силно?
National Career Days by JobTiger 2026 свършва в София на 4 април
Пускат билетите за вечното дерби ЦСКА - Левски утре
ЦИК представи мобилно приложение, ето какви са функциите му
Австрия отказва прелитания за операцията в Близкия изток
Нейнски пред над 30 външни министри: София твърдо няма да подкрепи силови действия в Ормузкия проток
Бедствено положение е обявено в населени места в община Ардино