Fakti.bg | 04.02.2026 14:25:08 | 20

Русия: Иран решава съдбата на своя обогатен уран, руското предложение остава на масата


Русия обяви, че предложението ѝ Иран да предаде обогатен уран като част от усилията за намаляване на американските опасения все още е валидно, предава "Ройтерс", цитирана от News.bg.

В същото време руското външно министерство уточни, че решението дали да се предаде уранът принадлежи изцяло на Техеран.

"Русия предложи да приема иранските запаси от обогатен уран на своя територия. Това предложение все още е в сила", заяви говорителят на ведомството Мария Захарова.

Тя добави: "Само иранците могат да решават какво да правят с тях - включително дали да ги изнасят извън страната и, ако решат положително, къде да бъдат прехвърлени."

По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков посочи, че Русия отдавна е предложила своите услуги за съхранение или преработка на обогатения уран на Иран.

Прочети цялата публикация