Франция идентифицира руска дезинформационна операция срещу Макрон

Дезинформационна операция, свързана с руската мрежа "Буря-1516" (Storm-1516) и целяща да повлияе на общественото мнение, че френският президент Еманюел Макрон е замесен в случая "Епстийн", беше идентифицирана от френските власти, заяви днес правителствен представител, цитиран от Франс прес, предаде БТА.
Държавната служба "Вижинум" (Viginum), отговаряща за борбата срещу чуждестранните намеси онлайн, засече в сряда дезинформационната операция, която се изразява "в създаването на сайт, който приема идентичността на медията "Франс Соар", където е публикувана статия, обвиняваща президента Еманюел Макрон в участие в аферата "Епстийн"." Това посочва правителственият представител, който потвърди информация на телевизионния канал Бе Еф Ем Те Ве. Той уточнява още, че фалшивата новина е била разпространена многократно в социалната мрежа "Екс".
"Франс Соар" отрече публикуването на статията в сряда.
Правителственият представител допълва, че според "Вижинум" фалшивият сайт е действал по подобие на "Копи Коп", мрежа от сайтове с фалшиви новини, направлявана от бившия американски полицай Джон Марк Доуган, който живее в изгнание в Русия от 2016 г. Доуган поддържа една част от електронната инфраструктура на мрежата "Буря-1516".
В "Екс" видеоматериалът на фалшивия "Франс Соар" е бил разпространен първо от акаунта "LoetitiaH", често използван инструмент "за информационните операции" на "Буря-1516".
Правителственият представител посочва обаче, че видимостта на многократно публикувания материал не означава, че той би имал директно влияние и подчертава, че подобен род операции често са насочени срещу политически фигури.
Призоваван неколкократно да подаде оставката си, Жак Ланг, бившият министър на културата по време на правителствата на президента Франсоа Митеран и президент на Института за арабския свят, ще трябва да обясни връзките си със скандалния финансист и осъден сексуален престъпник Джефри Епстийн в неделя. Жак Ланг ще трябва да направи това в Министерството на външните работи на Франция, което предоставя основните средства на Института, оглавяван от Ланг от 2013 г., възлизащи на 12,3 млн. евро. Това представлява половината от бюджета на Института, отбелязва АФП.
"Ланг е извикан в Министерството и ще бъде приет в неделя", заяви днес министърът на външните работи Жан-Ноел Баро по време на посещение в Ербил, столицата на автономната област Иракски Кюрдистан.
Жак Ланг, който отказа да подаде оставка като президент на Института, не отговори на въпросите на журналисти на АФП.
Призивите за неговата оставка се засилиха, след като Министерството на правосъдието на САЩ публикува на 30 януари милиони документи, уличаващи 86-годишния бивш министър на културата във връзки с Епстийн.
Френското правителство заяви снощи, че ще има дискусии за бъдещето на Института за арабския свят.
Прочети цялата публикация



Иран и Ормузкият проток: Ще има ли военна мисия на ЕС
Доналд Тръмп: Не съм сигурен дали да продължа прекратяването на огъня с Иран
Техеран: Присъствието на чуждестранни кораби в Ормузкия проток ще доведе до ответен отговор! Тръмп: Ще им вземем урана
Може ли от Беларус да тръгне нова инвазия срещу Украйна
Франция: Няма да има облекчаване на санкциите срещу Иран при блокиран Ормузки проток
САЩ: Операцията ни в Ормузкия проток е отбранителна, ще наказваме всеки, който помага на Иран да заобикаля санкциите
Войната в Украйна: защо времето работи срещу Путин
Макрон настоява за дипломатическо отваряне на Ормузкия проток между САЩ и Иран
Защо отровата е любимият начин на държавите да отстраняват враговете си?
Проклятието на войните от среден мащаб застигна Тръмп
„Пътуващият паметник“ и споменът за хората, загинали в опит да избягат от Народна Република България
Притеснения и слухове в НАТО! Доналд Тръмп готви нови съкращения
Актьор от „Как се запознах с майка ви“ е осъден за опит за убийство на приятелката си
Властите в Габрово се събират спешно да обсъждат междуетническото напрежение след сбиване
Путин срещу Путин: параноята на руския режим
Слънчево време утре, с развитие на купеста облачност и краткотрайни валежи
Всички служители в ПСЖ пак ще гледат финала в Шампионската лига
Фрайбург падна от Хамбургер, но още има шанс за Европа
33 години без актуализации: защо Microsoft не премахва този остарял инструмент от Windows
Володимир Зеленски: Русия не спазва примирието по фронтовата линия