Вашингтон ще откъсва с $9 милиарда Армения от руската енергийна зависимост ВИДЕО

Вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс подписа споразумение за сътрудничество в гражданската ядрена сфера с Армения, обещавайки инвестиции до 9 милиарда долара в замяна на намаляване на зависимостта от Русия за енергия.
САЩ разглеждат този ход като стратегическо решение, а не като чисто търговско, съобщава Bloomberg.
Споразумението установява правна рамка за износ на ядрени технологии, гориво и услуги от американски компании за Армения, по-специално доставката на малки модулни реактори. За американските компании това е „възможност да се конкурират за договор за замяна“ на Арменската атомна електроцентрала (АЕЦ), построена по време на съветската епоха, се посочва в доклада. В момента, с руска подкрепа, се планира удължаване на експлоатационния ѝ живот до 2036 г., но арменското правителство обмисля и изграждането на нова АЕЦ.
Арменската АЕЦ е построена между 1969 и 1977 г. и се намира близо до град Мецамор (приблизително на 30 км западно от Ереван). Централата експлоатира два енергоблока с реактори ВВЕР-440. Комплексът се експлоатира съвместно с Росатом.
Това е единствената действаща атомна електроцентрала в Южен Кавказ, осигуряваща до 40% от общото производство на електроенергия в Армения.
„Това ще проправи пътя за американски и арменски компании да сключват сделки по граждански ядрени проекти. Това представлява до 5 милиарда долара първоначален износ от САЩ, плюс допълнителни 4 милиарда долара дългосрочна подкрепа чрез договори за гориво и технически договори“, каза Ванс на брифинг в Ереван.
Арменският премиер Никол Пашинян заяви, че споразумението ще „отвори нова глава“ в енергийното партньорство между Армения и САЩ и ще допринесе за диверсификацията на енергийните ресурси на Армения.
Армения все повече сигнализира за преминаване към западни проекти на реактори, позовавайки се на безопасността, диверсификацията и енергийния суверенитет, подчертава агенцията. Споразумението за ядрено сътрудничество с Армения е част от по-широки усилия на САЩ за установяване на присъствие в Южен Кавказ.
На 8 август 2025 г. в Белия дом се проведоха разговори между президента на САЩ Доналд Тръмп, Пашинян и президента на Азербайджан Илхам Алиев. След срещата те подписаха тристранна декларация за установяване на мир и междудържавни отношения между Ереван и Баку. Преди преговорите САЩ и Армения подписаха ексклузивно споразумение за Зангезурския коридор: той ще бъде прехвърлен на САЩ за 99 години и ще бъде известен като „Пътят на Тръмп за международен мир и просперитет“.
Прочети цялата публикация



Изоставен даже и от Армения, Путин губи империята си
Лидерите на ЕС призоваха Русия за безусловно спиране на огъня и преговори за справедлив и траен мир ВИДЕО
Марк Рюте: Путин трябва да знае, че е по-добре да не опитва
Седемте причини, които най-накрая ще принудят Путин да поиска мир
Москва заплаши Армения със санкции, ако продължи по пътя към присъединяване към ЕС
Москва заплаши Армения със санкции, ако продължи по пътя към присъединяване към ЕС
Марко Рубио е на посещение в Армения
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Заради Путин и Тръмп: край на хегемонията на САЩ и Русия
Нов разрив между Мелони и Тръмп
Критичната инфраструктура в целия свят е под заплаха
НА ЖИВО: Йордания - Алжир 1:0
DARA отказа участие на фест в Баку заради атака на украински фенове
Акциите на „Газпром“ паднаха под 100 рубли за първи път от 2009 година
Министър Шишков: За нас е по-важна пътната безопасност. С това компромис не бива
Руски Ту-160 отработиха дозареждане във въздуха над Баренцево и Норвежко море (снимки/видео)
Видеоигрите лекуват самотата и помагат за психическото състояние при пълнолетните
23 юни: Призраци в дълбините: Мистерията с 58 души, които езеро погълна завинаги
Проявите на вандализъм срещу басейна на Mемориала Линкълн ще се наказват със затвор