Частните пътнически влакове: Как ще се промени услугата?

За първи път България ще има два пътнически жп оператора, които ще возят хора в следващите 12 години. Министърът на транспорта в оставка Гроздан Караджов официално подписа договорите за жп превоз с БДЖ и частния оператор „Ивкони Експрес". Нови влакове и двоен скок на държавната субсидия - това се предвижда в новите договори между държавата и частната фирма "Ивкони Експрес", както и с държавната БДЖ пътнически превози. "Ивкони Експрес" взима 15 от новите влакове като ще вземе и 25% от състава на БДЖ. Държавната компания ще вземе 45 нови влака. Ще продължи да обслужва дългите маршрути до морето и до Русе. За пътниците не би трябвало да има голямо отражение. Да нямат големи очаквания нещата да се променят коренно. Нещата коренно могат да се променят, когато имаме доставка на нов подвижен състав, който се очаква тази година една част да дойде и да бъде разпределен, но като услуга, цени, като времепътуване няма да има промени. Може би условията в самите влакове ще бъдат променени, коментира Петър Бунев, председател на железопътния синдикат на КНСБ. Той заяви, че техните усилия са насочени към това какво ще се случи с хората. "Това би трябвало да стане доброволно. Първата година колективният трудов договор ще се запази. Въпросът е дали след 1 година хората, които работят към БДЖ ще преминат към "Юнион Евкони"
Прочети цялата публикация



След внезапна проверка във влак транспортният министър поиска бързи решения в БДЖ
Хора, бягайте!
Ексклузивно! „Свеждам глава": Майка през сълзи проговори за трагедията, която промени живота и завинаги: Не обвинявайте детето ми – обвинявам себе си и съпруга си !
Ексклузивно! „Свеждам глава": Майка през сълзи проговори за трагедията в Благоевград, която промени живота й завинаги: Не обвинявайте детето ми – обвинявам себе си и съпруга си !
Система с изкуствен интелект прогнозира риска от горски пожари в Европа
След трагедията в Благоевград: Осъзнават ли младите рисковете от наркотиците?
Хранокалипсис сега: Как и защо изчезват българските продукти
Куентин Тарантино предупредил Брад Пит след напрегнат момент на снимачната площадка
Пенсионните фондове вече ще се съревновават с кошница борсови индекси
Собственикът на Ботев Пловдив: Спортен директор не е нужен, не се меся в състава
Арда Гюлер и Валверде блестят с индивидуални отличия в Шампионската лига
Само един от Южна Африка не получи виза за Мондиал 2026
"Хъбъл" с ново изображение на мъглявината "Орел" и "Стълбовете на съвторението" (СНИМКА)
Началникът на канцеларията на Зеленски: Напълно реалистично е до зимата да сключим мирно споразумение с Москва
Деца се качиха на борда на военни кораби във Варна по повод 1 юни
Коди Милър-Макинтайър се сбогува с Цървена звезда: Отива при Везенков
МВР се похвали с разкрита престъпна група за трафик на мигранти
Шефът на канцеларията на Зеленски: Реалистично е до зимата да се сключи мирно споразумение с Русия