Нидерландия разполага нови радари в Северно море за защита на подводната инфраструктура

Министерството на отбраната на Нидерландия ще разположи допълнителни радари в Северно море, за да следи кораби и дронове, които могат да застрашат подводната инфраструктура, включително кабели за данни и тръбопроводи, съобщи държавният секретар по отбраната Гейс Тойнман, предава БТА.
Руски кораби отдавна се опитват да изучават подводните съоръжения, а Москва по-рано беше заподозряна за саботаж на кабели в Балтийско море, отбелязва агенция АНП.
Министерството не уточнява точния брой на радарите, но говорител посочи, че не става дума за десетки устройства. Те са специално предназначени за наблюдение на плавателни съдове под 50 метра и на по-малки дронове. Радарите ще бъдат доставени от нидерландска компания и ще се управляват от Министерството на инфраструктурата и управлението на водите.
В края на миналия месец лидерите на Белгия, Дания, Франция, Германия, Ирландия, Люксембург, Нидерландия, Норвегия и Обединеното кралство се споразумяха на среща в Хамбург, че критичната инфраструктура в Северно море трябва да бъде по-добре защитена от саботаж и хакерски атаки. Министерството на отбраната ускорява придобиването и инсталирането на новите радари.
Прочети цялата публикация



Рюте: НАТО е по-силен от всякога. Мирът в Украйна е по-близо благодарение на Тръмп. Само Киев ще реши за територията си
Украйна се изправи срещу НАТО край бреговете на Португалия: резултатът е шокиращ
Войната се пренася в Европа? Какви бойни сили са разположени в Източното Средиземноморие?
Швеция инвестира близо 1 млрд. долара в нови системи за ПВО и борба с дронове
"България лежи върху злато": Защо се заговори за шистов газ
Китай укрепва военната си стратегия заради риска от конфликт със САЩ
Нова конституция за справедлив, силен и проспериращ Казахстан
Хутите обявиха нови ракетни удари срещу Израел
Володимир Зеленски: Основното глобално предизвикателство са иранските дронове „Шахед“
Техеран все още разполага със солиден ракетен потенциал! САЩ са унищожили едва около една трета от арсенала на Иран
Иззети са над половин милион евро, предназначени за купуване на гласове
Монреал може да спаси сезона във Формула 2 – Никола Цолов и колегите му чакат решение
Българите държат рекорда по тютюнопушене в ЕС
Дъщерята на Юлиан Вергов - Алена Вергова изгря и като певица в нова песен (ВИДЕО)
Йотова поиска подкрепа за земеделието, за да няма поскъпване на храните
Трайков настоя „Уестингхаус“ по-бързо да построят новите блокове в АЕЦ „Козлодуй“
Бедствено положение в община Ардино заради обилните валежи
Сняг вали на прохода "Петрохан"
Кметът Терзиев: Всеки град е толкова силен, колкото са възможностите за децата му
Родителите на момченцето от 8-ия етаж ще се борят да си върнат децата