The Atlantic: Зеленски е пред най-трудната отстъпка - Донбас

Украинският президент Володимир Зеленски може би е готов да направи „най-трудната отстъпка от всички“ и да се откаже от контрола върху териториите в Донбас, казаха двама от съветниците на украинския лидер пред Саймън Шустер от The Atlantic.
Според Шустер, след приключването на тристранните преговори в Абу Даби миналата седмица, украинската делегация е предала на президента, че американските посредници губят търпение и Москва не се отказва от исканията си за изтегляне на войските от републиките в Донбас, Запорожката и Херсонската области и признаването на тези региони и Крим за част от Русия.
Самият Зеленски в интервю за Шустер заяви, че тактиката на Киев към администрацията на Доналд Тръмп е да „попречи на американците да мислят, че искаме да продължим войната“. „Ето защо започнахме да подкрепяме техните предложения във всеки формат, който ускорява развитието на събитията“, заяви той.
Украинският лидер подчерта, че Киев бърза да прекрати конфликта, но няма да се съгласи на сделка с „унизителни“ условия. Киев посочва гаранциите за сигурност за Украйна от западните съюзници като един от ключовите фактори, необходими за постигане на споразумения.
Според Atlantic, Тръмп може скоро да се съсредоточи върху подготовката за междинните избори и да се оттегли от преговорния процес, обвинявайки и двете страни за провала. Според Зеленски „руснаците биха могли да използват това време, за да прекратят войната, стига президентът Тръмп да е искрено заинтересован от това“.
Украинският президент смята, че сключването на мир между Москва и Киев преди междинните избори в САЩ би било „политическа победа“ за Тръмп и би довело до победа на републиканците на изборите за Конгрес. „Мисля, че няма по-голяма победа за Тръмп от спирането на войната между Русия и Украйна. Що се отнася до неговото наследство, това е номер 1“, каза той в интервю.
Според Financial Times, САЩ са дали ясно да се разбере на Украйна, че получаването на гаранции за сигурност е обвързано с подписването на мирно споразумение, което включва отстъпване на Донбас на Русия. Вашингтон също така намекна, че ще обещае да предостави на Киев повече оръжия, ако украинските войски се изтеглят от контролираните от тях територии на Донбас, съобщиха източници на вестника.
Киев се придържа към принципа „да си останем там, където сме“ по териториалния въпрос. Като компромис Съединените щати предложиха създаването на демилитаризирана „свободна икономическа зона“ в Донбас. Руският президент Владимир Путин нарече Донбас историческа територия на Русия и заяви, че Москва ще си я върне с военни или други средства.
Прочети цялата публикация



Джонатан Рауч за САЩ при Тръмп: Да, това е фашизъм
Руски дрон уби четирима в град Богодухов край Харков, сред жертвите са три деца
Как Украйна обърна „превземането“ на Купянск в стратегически провал за Русия
Решаваща година на фронта! Три варианта за развитието на войната в Украйна
Зеленски: Руснаците готвят нов удар; Рубио: Донбас е най-големият проблем
Зеленски: Русия иска източните ни земи, които не успя да превземе. Ние сме категорично против това. САЩ търсят компромис
Axios: Преговарящите в ОАЕ обядваха приятелски. При успех на 1 февруари има голям шанс за среща между Зеленски и Путин
Кметът на Киев пред The Times: Зеленски неразумно разпалва вътрешни конфликти, когато трябва да бъдем единни
Орландо Блум: възходът, отстъплението и изборът да живееш извън холивудския връх
Студът като инструмент във войната! ''Генерал Зима'' помага на руската армия
The Atlantic: Тръмп скоро може да се оттегли от мирния процес за Украйна и да обвини за провала воюващите страни
Жълт код за обилни валежи в последния ден от работната седмица
Фотогалерия: Технологиите зад най-романтичния бизнес в света
Атлетико Мадрид срази Барселона и направи реванша за Купата на Краля формалност
Скрити капани при покупка на жилище: За какво да внимавате
Жълт код в 10 области: Дъжд и гръмотевици връхлитат България (КАРТА)
Съдът провежда днес разпоредително заседание по делото срещу Никола Барбутов
Медийни драми на Острова: Разследват продажбата на "Телеграф", Би Би Си свива разходите
Геополитиката не се яде: ще загуби ли Орбан най-важните избори в Европа