Reuters: Американската армия се готви за няколкоседмична военна операция срещу Иран

Американската армия се готви за евентуална дългосрочна военна операция срещу Иран, която ще продължи няколко седмици, съобщи Reuters, позовавайки се на двама неназовани американски служители.
Според тяхната информация вече са разработени планове за по-сложна операция от тази, проведена през юни 2025 г. По-конкретно, ударите могат да бъдат насочени не само към ядрената инфраструктура на Ислямската република, но и към нейните държавни институции и агенции за сигурност.
Вашингтон очаква ответни атаки от Иран, което може да увеличи риска от регионален конфликт, отбелязва агенцията.
На 26 януари САЩ обявиха, че към Иран настъпва „масивна армада“. Американската страна изрази надежда, че Техеран ще седне на масата за преговори и ще постигне „справедлива и равноправна“ сделка, която ще включва пълен отказ от ядрени оръжия. САЩ предупредиха, че „следващата атака ще бъде още по-лоша“, визирайки ударите срещу Ислямската република през лятото на 2025 г., и призоваха за „предотвратяване на това“.
На 6 февруари в Маскат се проведе нов кръг от преговори между Техеран и Вашингтон за разрешаване на кризата около ядрената програма на Иран. Иранската делегация беше водена от външния министър Абас Арагчи, а американската делегация - от специалния президентски пратеник Стивън Уиткоф.
Прочети цялата публикация



Войната срещу Иран излезе от пределите на Близкия изток
Техеран: Ударихме с ракета от брега самолетоносача "Ейбрахам Линкълн"; Вашингтон: Няма доказателства за щети по кораба
Тръмп: Смяната на режима в Иран остава "най-доброто решение"
САЩ признаха за седми загинал американски войник. Израел убил петима от КГИР при удара срещу хотела в Бейрут
Израел не планира сухопътна операция на територията на Иран
Иран продължава операция „Истински обещание 4“, дрон порази висока сграда в Дубай ВИДЕО
С две знакови речи на Макрон за 2 дни Франция се върна в центъра на голямата геополитика
Бейрут под прицел! Израелската армия разшири войната с Иран с масирани удари по ливанската столица
Законни ли са атаките на САЩ срещу Иран?
Турският министър на отбраната: Армията ни е в готовност да неутрализира всяка заплаха
Зеленски: Възпрепятстваме успешно плановете на руското командване за настъпление в Южна Украйна
Иранската революционна гвардия подкрепя новия върховен лидер, в Катар се чувстват "предадени" след ударите на Техеран
Първи жертви на войната и в Саудитска Арабия - ракетен удар е убил двама души от Индия и Бангладеш
Google, Amazon и Microsoft ще продължат да използват технологията на Anthropic и след решението на Пентагона
Сграда рухна след пожар на гарата в Глазгоу ВИДЕО
Тръмп твърди, че е унищожена "цялата защита" на Иран. 32-ма оцелели от торпилирания кораб се лекували в Шри Ланка
САЩ признаха за седми загинал американски войник. Израел убил петима от КГИР при удара срещу хотела в Бейрут
Цената на суровия петрол сорт „Брент“ надхвърли 100 долара за барел за първи път от повече от три години и половина
Под мотото „Знание за бъдещето“ преминаха дните на отворените врати в ЮЗУ
Тричленно семейство загина край Ъглен