Орбан: Унгария няма да позволи да бъде въвлечена във войната в Украйна

Унгария няма да позволи да бъде въвлечена във войната в Украйна. Ще продължи да се въздържа от изпращане на оръжия там. Не възнамерява да финансира Киев по нареждане на Брюксел, заяви унгарският премиер Виктор Орбан, произнасяйки основна реч в Будапеща за политическите резултати от изминалата година и плановете на правителството за близкото бъдеще.
Той припомни, че Европейският съюз е решил да бъде подготвен за хипотетична война с Русия до 2030 г. и в момента преструктурира икономиката си за военна готовност. Парламентарните избори в Унгария, насрочени за 12 април, „може да са последните избори преди войната и следващото правителство ще трябва да реши въпроса за войната и мира“, каза Орбан.
Според него „Брюксел е решил да победи руснаците на украинска територия“ и военните подготовки са в ход във всички страни от ЕС с изключение на Унгария и Словакия. „Девет държави вече имат задължителна военна служба, която се отнася дори за жените. Те изпращат инструкции до населението си какво да правят в случай на война. Военните разходи се увеличават и Великобритания и Франция са подписали споразумения за изпращане на войски в Украйна“, продължи премиерът.
ЕС вече е похарчил приблизително 200 млрд. EUR за военна подкрепа за Украйна и възнамерява да отпусне допълнителни 1,5 трлн. USD през следващите 10 години, заедно с други западни държави, от които 700 млрд. USD ще отидат за украинската армия.
Както заяви Орбан, всичко това се случва „въпреки факта, че никой не знае отговора на простия въпрос как да се победи ядрена сила т.е. Русия, без да се използват ядрени оръжия“. Затова, подчерта правителственият глава, „действията на Европа и Брюксел са изключително безотговорни“.
Орбан отбеляза също, че Унгария „знае какво е война“ и помни как 200 000 унгарски войници загинаха на съветска територия през януари 1943 г. по време на Втората световна война. „В Донския завой унгарски момчета загинаха за чужди цели, за чужди заповеди, на чужда земя. Веднъж е достатъчно“, каза премиерът.
Той увери, че докато Унгария има правителство, което защитава националните интереси, тя няма да бъде въвлечена във военен конфликт в съседната страна. „Няма да изпращаме оръжия там, няма да се откажем от парите си и няма да позволим младежите ни да бъдат изпращани в Украйна. Не, не, не“, заяви Орбан.
Прочети цялата публикация



Зомби империята на Владимир Путин
Илиян Василев: От Румен Радев се очаква държавническо мислене, а не повторение на руски опорки
Трибуналът срещу Путин: как Радев изолира България
Как се стигна до големия провал на Путин
Съкращаване на войските в Европа! Пентагонът се отказа от временно разполагане на 4000 американски бойци в Полша
Американски политолог: Доналд Тръмп търси нов Орбан, за да разбие консенсуса в Европейския съюз
Политическа промяна в София! Световни медии за новото българско правителство на Румен Радев
Фицо ще предаде послание от Зеленски на Путин при визитата си в Москва
Да не бързаме с фанфарите след разгрома на Орбан
Ще се наложи ли Тръмп да спре войната срещу Иран на 1 май?
Шотландският парламент одобри референдум за отделяне от Великобритания
Politico: Ястреби-републиканци увещават Тръмп да не бърза със сделката с Иран
САЩ не спират ударите по плавателни съдове в Тихия океан, загина още един заподозрян в наркотрафик
31 загинали и десетки ранени за часове при последните удари на Израел срещу Ливан
Китай: Все още има надежда за връщане към мира между САЩ и Иран
Тръмп "реабилитира" Бонди с пост в съвета по AI на Белия дом
27 май 1985 г. Започва делото срещу Сергей Антонов
Финландия поиска от Украйна да не използва територията й за удари срещу Русия
Очаква ни топъл ден
САЩ официално отказаха да подкрепят съвместното антируско изявление в ООН