Шведска състезателка спечели олимпийската титла на 50 км ски бягане

Шведката Еба Андерсон спечели олимпийската титла на 50 км ски бягане в класически стил на Игрите в Милано-Кортина. Маратонът от 50 км за жени се провежда за първи път на Олимпийски игри, като дисциплината замени критикуваното бягане на 30 км. В по-кратката дисциплина доминираха норвежките в последните Олимпиади с победи на легендите Марит Бьорген (2014 и 2018), както и на Терезе Йохауг (2022), предаде БТА.
Еба Андерсон финишира първа с време от 2:16.28.2 часа, като тя постигна своеобразен връх, тъй като до момента спечели три сребърни медала на състезанията в Тезеро - в индивидуалния старт, в скиатлона и в щафетата. Това бе първо злато на Олимпийски игри за шведката. Андерсон е и шесткратна световна шампионка индивидуално и в щафетата от 2019 година насам.
Норвежката Хайди Венг спечели сребърен медал с изоставане от 2:15.3 минути зад шампионката. Тя има злато с щафетата на Олимпийските игри, както и бронзов медал в скиатлона.
Във финален спринт трета с бронза завърши швейцарката Надя Келин, която изпревари Кристин Фоснес от Норвегия и славната американка Джеси Дигинс, за която това бе последно състезание в кариерата. Надя Келин има сребърен медал с тима на Швейцария в отборния спринт на Олимпийските игри в Милано-Кортина.
Еба Андерсон водеше след първия километър, като близо до нея пв началото бяха Хайди Венг от Норвегия, австрийката Тереза Щадлобер и американката Джеси Дигинс.
След десетия километър Венг излезе начело, като заедно с Андерсон направиха разлика пред преследвачките си. Двете редуваха водачеството си с по-често лидерство на Андерсон, като поведоха с повече от 45 секунди пред останалите. Щадлобер преследваше лидерките, но Джеси Дигинс загуби позиции, а четвърта излезе финландката Керту Нисканен.
Към средата на дистанцията повечето състезателки смениха ските си и се подкрепиха. Андерсон и Венг отново бяха далеч напред, като Терез Щадлобер бе вече на близо минута и половина назад, а след 30-ия километър трета излезе американката Джеси Дигинс.
След 32-рия километър Еба Андерсон атакува и бързо направи 20 секунди преднина пред норвежката, което бе сериозна заявка за титлата, в случай, че не е застигната от сериозна криза до края. Тя увеличи аванса до над минути след 40 км и завърши с над 2 минути преднина на финала.
ски-бягане на 50 км, класически стил, жени:
1. Еба Андерсон (Швеция) - 2:16.28.2 часа
2. Хайди Венг (Норвегия) - на 2:15.3 минути
3. Надя Келин (Швейцария) - на 6:41.5 минути
Прочети цялата публикация



Стилияна Николова спечели сребърен медал в индивидуалния многобой на Световното първенството по художествена гимнастика във Франкфурт
Оуен Анса спечели европейската титла на 200 метра в Бирмингам
Две българки на финал в Бирмингам, Хънт е кралица на 100 м
След 13 г. австрийският тенис пак има титла при жените
Турция отново е на върха! Мелиса Варгас изведе тима до втора титла в Лигата на нациите
Габрово и Велико Търново се обединяват за „Европейска столица на културата 2032“
Серина Уилямс и Карлос Алкарас заедно на US Open
Изправиха пред съда бивш световен шампион, обвинен е в сексуални посегателства над деца
Ивелин Попов: Българският футбол се нуждае от честност и прозрачност
Златен триумф във Франкфурт: Стилияна Николова донесе първа титла за България
Юли 2026: Световните автомобилни продажби със спад от 3.3%
Северна Корея продължава подготовката за изпращане на войски в Русия
Какво да очакваме от Локомотив Пловдив - Арда?
Локо Пд срещу Арда: търсене на победа под знака на протести
Евродепутатът Рафаел Глюксман обяви кандидатурата си за президент на Франция
Матури през август: Вторият задължителен изпит е днес
ЕС обеща да продължи подкрепата си за Украйна, която днес отбелязва Деня на независимостта
Спасителят на Ливърпул: Никога не трябва да се отказваме!