Как Путин изпадна в засада

Пред иранското посолство в Москва хората оставят букети от карамфили, червени рози и плюшени животни. След смъртта на аятолах Али Хаменей Владимир Путин изрази съболезнованията си и нарече нападението срещу него "цинично убийство". Руското външно министерство осъди "лова" срещу ръководителите на суверенни държави.
Критика и топли думи: Русия наблюдава безсилно ескалацията в Близкия изток - както преди това във Венецуела. Но изпитва и загриженост - говорителят на Кремъл Дмитрий Песков подчерта още веднъж разочарованието от това, че "въпреки постъпващите информации за значителен напредък в преговорите ситуацията е ескалирала до пряка агресия".
Пропагандистите са насочили остриетата си срещу САЩ
Кремъл официално се въздържа от острите критики спрямо САЩ, отбелязва АРД. Но пропагандистите в Русия са по-прями. Ултранационалистическият идеолог Александър Дугин се оплака в Телеграм, че съюзниците на Путин "биват унищожавани системно един след друг". И предупреди, че "преговорите с такъв враг" - т.е. САЩ - означават едно: падане на властимащите.
Един от най-известните пропагандисти в страната - Владимир Соловьов - на свой ред предупреди с поглед към Украйна: "Русия или ще победи в тази война, или Русия повече няма да я има". Руската война в Украйна била война срещу НАТО, т.е. "срещу нейните госоподари американците". Сега това се видяло отчетливо в тяхната агресия срещу Иран.
Договор за взаимопомощ в определени граници
В средата на февруари Иран и Русия проведоха съвместни военноморски маневри пред бреговете на Ислямската република, припомня германската обществена медия. Преди година двете страни подписаха стратегическо споразумение за сътрудничество, отнасящо се до военната сфера, търговията и изследванията. Двете държави са сериозно засегнати от западните санкции и искат да си окажат взаимна подкрепа.
Споразумението обаче не е класически договор за взаимна помощ, пише АРД и обяснява, че те не са се споразумели да си окажат взаимна подкрепа при нападение от трета страна.
Преди няколко дни "Файненшъл Таймс" информира за тайна оръжейна сделка между Русия и Иран. Тя предвиждала Русия да продаде на Иран хиляди преносими ракети, на стойност около 500 милиона евро. А в началото на войната срещу Украйна Иран достави дронове на Русия. Междувременно тя е в състояние сама да произвожда големи количества въоръжени дронове на базата на иранската технология, посочва германската обществена медия.
Поскъпването на нефта е добре дошло за бюджета
След предприетите от САЩ и Израел нападения Иран затвори Ормузкия проток - ключовия морски маршрут за превоз на нефт. Петролните танкери са цели на атаките.
Това доведе до поскъпване на нефта, но по-високата му цена е от решаващо значение за руския бюджет, респективно за нападателната война срещу Украйна. Още повече, че напоследък приходите от износа на нефт и газ постоянно спадаха, отбелязва АРД.
Теоретично сега Русия би могла да увеличи количествата, изнасяни за Китай, написа руският вестник "Коммерсант". Той обаче посочва и, че след "митническата война" Китай и САЩ са сключили търговско споразумение, в което Китай се е ангажирал да ограничи доставките на петрол от Русия.
Руските експерти проявяват предпазлив оптимизъм във връзка с нарасналите цени на петрола, тъй като за момента дългосрочното развитие не може да се предвиди, пише германската обществена медия.
Що се отнася до цялостното геополитическо положение на Русия, руският американист Андрей Кортунов казва следното: "Разбира се, че е лошо твоят партньор бъде ударен, особено ако ти не можеш да направиш нищо".
Автор: Зилке Дитрих (ARD)
Прочети цялата публикация



Евгений Кънев: Човек може да вярва и на една дума, казана от Путин, Пеевски, Борисов или други подобни публични фигури
4 години „Киев за 3 дни“ - паритетът между Москва, Киев, Вашингтон и Брюксел
Зеленски: Операцията в Иран е предупреждение за Путин
Удар по Украйна: Как Орбан и Фицо правят услуга на Путин
Войната срещу Иран ще е от полза за Кремъл и в ущърб на Европа
В "зоната на смъртта": какво се случва с руската икономика
Зеленски: събитията в Иран са сигнал за Путин как завършва една диктатура
Милионите на „тайната първа дама“ на Русия: Как Алина Кабаева получи 70 млн. евро
Украйна се бие, Европа плаща. Защо САЩ да преговарят?
Канцлерът на Германия: Русия достигна най-дълбокото равнище на варварство
НИМХ с пълната прогноза до края на седмицата
Днес е последният ден за регистрация в ЦИК за изборите на 19 април
Днес имен ден имат българи с много нестандартно име!
Българка в Тел Авив: Атакуват ни с по една-две ракети на ден
Катар: Иранска балистична ракета порази най-голямата американска база „Ал Удейд“
България започва евакуация на граждани от Близкия изток, първият полет е към Оман
Лондон спира издаването на студентски визи за граждани на Афганистан, Камерун, Мианма и Судан
Започна изграждането на нов медицински център във Владая
От „Мамник“ до Антарктида: Васил Попов и българската следа на края на света
Ливърпул се отказва от крило на Байерн и се насочва към нападател на РБ Лайпциг