Откриха паметна плоча в чест на Георги Попов – Тумби в Пловдив

В Пловдив беше открита паметна плоча в чест на легендата на Ботев (Пловдив) и българския футбол Георги Попов – Тумби. Церемонията се състоя пред дома му на ул. „Средец“ 46, точно две години след кончината на големия футболист.
Събитието бе уважено от заместник-изпълнителните директори на Българския футболен съюз Добрин Гьонов и Ивета Банкова-Стоянова, които поднесоха венец в знак на признателност към огромния принос на Георги Попов към българския футбол.
Идеята за поставянето на паметната плоча е на Сдружение „Ботев“, а през април миналата година предложението беше прието с пълно единодушие от Общинския съвет. Плочата изобразява лика на легендарния футболист и носи надпис: „На това място се роди и живя легендата на Ботев (Пловдив) и българския футбол Георги Попов – Тумби, 14 юли 1944 г. – 9 март 2024 г.“
На церемонията присъстваха редица легенди на „жълто-черните“, сред които Петър Зехтински, Костадин Костадинов, Георги Георгиев и Благой Блангев, както и представители на настоящия отбор на Ботев, ветерани, приятели и съседи на Тумби. С едноминутно мълчание всички почетоха паметта на един от най-обичаните футболисти в историята на пловдивския клуб.
Роден на 14 юли 1944 г. в Пловдив, Георги Попов – Тумби започва футболната си кариера в школата на Марица (Пловдив). Известен със своята изключителна бързина – пробягвал 100 метра за 11 секунди – той се превръща в един от най-ярките играчи на Ботев (Пловдив) в периода 1961–1975 г.
С „канарчетата“ печели Купата на България през 1962 г. и става шампион на страната през 1967 г., а през 1972 г. триумфира и с Балканската клубна купа. Част е и от отбора на Ботев, достигнал до четвъртфиналите в турнира за Купата на носителите на купи. В елита записва 308 мача и 83 гола за пловдивчани, а в евротурнирите има 12 срещи и 3 попадения.
С националната фланелка на България Тумби изиграва 22 мача и участва в паметните четвъртфинали на Европейското първенство през 1968 г. срещу Италия, където е пазен от легендарния Джачинто Факети. Две години по-късно взема участие и на Световното първенство в Мексико през 1970 г., където започва като титуляр срещу Перу и Мароко.
След края на състезателната си кариера работи като треньор в Ботев (Пловдив) и Марица (Пловдив), както и в школата на Раковски (Раковски).
С откриването на паметната плоча Пловдив и българската футболна общественост отдадоха заслужена почит към една от най-ярките фигури в историята на родния футбол.
Прочети цялата публикация




Ивелин Попов: Когато някой в България си изрази мнението, винаги се твърди, че е скандален
Raye превърна личната история от сингъла „Nightingale Lane“ в символична плоча
Ясни са съдиите за Левски - Локомотив Пловдив
В село Бяла Река отпразнуваха 3 март с поезия и минута мълчание
Повериха дербито между Лудогорец и Левски на млад съдия
Детската хирургия в Пловдив вече ще лекува с иновативна апаратура за минимално инвазивни операции
Юношеските национали на България до 17 г. се класираха за Лига А в евроквалификациите след победа над Литва
Иновативна апаратура - дарението е за детската хирургия в УМБАЛ "Св. Георги" в Пловдив
Стадион "Локомотив" в Пловдив остава без лиценз за Европа
Голяма чест за Георги Кабаков - ще свири на европейския шампион Испания
Като бащата, такъв и синът
Георгио Пулас отхвърли $100К предложение за спаринг от Арман Царукян с оправдание за $1 милион
Съд в Перник остави в ареста мъж, обвинен за опит за убийство на полицай и баща му
Над 2 800 кандидати от 128 държави за кандидатстваха за лятната изследователска програма на INSAIT
След 7 години под ключ: САЩ отново отвориха посолството си във Венецуела
Специално събитие събра звездите в новия сериал на БНТ „Ком-Емине“
Селекционерът на Индонезия: Владеехме средата на терена срещу европейски отбор
Спортни новини на NOVA (30.03.2026)
Шмигал: България подготвя енергийна помощ за Украйна