Чешките служби разследват възможна руска следа в пожара в отбранително предприятие

Чешката полиция и отбранителната компания ЛПП, произвеждаща дронове за Украйна, разследват пожара в завод в Пардубице за възможни връзки с руски интереси, предаде Ройтерс, като се позова на съобщение от днес на ЛПП, съобщи БТА.
Органите на реда разглеждат случая като умишлена атака, след като чешки медии получиха имейли от организация, протестираща срещу производството на оръжие за Израел, която пое отговорност за пожара.
Пламъците, които избухнаха в петък, повредиха производствени цехове и стока на склад, но не попречиха на планирана доставка на 40 щурмови дрона за Украйна, посочи ЛПП, чието предприятие се намира на 120 км източно от Прага.
"Въпреки че антиизраелска организация пое отговорност за нападението, ние, заедно с полицията, проверяваме и други възможни подбуди, включително евентуална руска връзка", посочи компанията и по този начин потвърди разпространена по-рано от чешкия новинарски сайт "Одкрито" информация.
ЛПП каза, че не произвежда техника за Израел и няма никакво сътрудничество с израелското отбранително дружество "Елбит Системс". Компанията заяви, че през 2023 г. действително са били обявени такива намерения, но допълни, че те така и не са се осъществили.
Чешкият всекидневник "Млада фронта днес" цитира източници, според които по първоначални сведения именно продукцията от дронове за Украйна на ЛПП е била истинската мишена на атаката, която е била прикрита като антиизраелски акт.
Полицията съобщи, че разследва различни версии, но отказа да коментира възможна руска връзка.
Русия, която нахлу в Украйна през 2022 г., редовно отрича обвиненията, че извършва хибридни атаки в страни от ЕС, окачествявайки ги като безпочвени и породени от русофобия, отбелязва Ройтерс.
Прочети цялата публикация



България: кой за какво ще гласува
Нарва: как се живее в "най-руския град в ЕС"
Руски шпиони хакват Wi-Fi рутери, за да следят Запада
Броят на загиналите при пожара в завода в руския град Нижнекамск достигна 12, ранените са 72-ма
В България е задържан заподозрян за палежа в чешка фабрика за оптика и дронове
Възможна ли е коалиция между Радев и ПП-ДБ
Съперникът на Орбан: Унгарците не искат да са руска марионетка! Тези избори са референдум за мястото ни в света
Вълк нападна жена на оживена улица в Хамбург (ВИДЕО)
ВСУ нападнаха с дронове руския град Уфа, Русия отвърна с атаки срещу Харков
Петер Сиярто: Човекът на Путин в ЕС
Лоши новини за Кремъл! Берлин и Киев сключиха мащабно споразумение за съвместно производство на дронове
Си Дзинпин нарече Санчес ключов посредник между Китай и ЕС
Бургас отново ще бъде част от националната инициатива „България пее“ с празничен хоров концерт
Престъпно вдъхновение: Андрю Лойд Уебър пише мюзикъл за кражбата на "Мона Лиза"
Авариралият камион на АМ "Хемус" е бил технически изправен
Блокадата на иранските пристанища включва над 10 хил. военни от САЩ
Ремонтът на спортен комплекс „Локомотив“ във Варна: На какъв етап е?
УЕФА отхвърли жалбата на Барселона за спорната дузпа срещу Атлетико Мадрид