Румъния затвърждава ролята си като ключов партньор в възстановяването на Украйна

Румъния остава стабилен партньор на Украйна и има амбиция да участва активно в процеса по нейното възстановяване и реконструкция. Това заяви Михай Журка, ръководител на кабинета на министър-председателя Илие Боложан, по време на конференция в Букурещ, организирана от румънското правителство съвместно със Световната банка, съобщава БТА.
По думите му страната цели по-добра координация както на национално, така и на местно ниво, за да се засили участието на държавните институции и да се улесни достъпът на румънски компании до украинския пазар. Журка подчерта, че се разработват конкретни планове и график от действия.
В рамките на събитието беше обявено, че Румъния ще разшири подкрепата си за Украйна в сферата на енергетиката, включително чрез търговия с електроенергия и развитие на регионалната свързаност. Планира се изграждането на два въздушни електропровода - между Черновци и Сучава, както и между Порубне и Сирет.
Предвиждат се също инвестиции в железопътната и пътната инфраструктура, финансирани частично чрез европейски инструменти като програмата SAFE. Сред приоритетите са още откриване на нови гранични пунктове, развитие на пристанище Констанца и увеличаване на транзитния капацитет на Сулинския канал.
Според оценки на Световната банка, Европейския съюз и други партньори, нуждите от финансиране за възстановяването на Украйна надхвърлят 500 милиарда евро. Целта е не само възстановяване на инфраструктурата, но и модернизация на икономиката и укрепване на институциите в съответствие с европейската интеграция на страната.
Румъния вече предприема мерки за засилване на ролята си в този процес чрез развитие на логистични и транспортни капацитети, използване на стратегическото положение на пристанище Констанца и стимулиране на участието на бизнеса. Страната активно участва и в инициативи на ниво Европейски съюз, както и в сътрудничество със Световната банка и други международни организации.
Прочети цялата публикация



От Каспийско до Черно море: визията на Хейдар Алиев и стратегическата роля на Азербайджан в свързаността между регионите
Политическа промяна в София! Световни медии за новото българско правителство на Румен Радев
Reuters: ВСУ извадиха от строя втората по големина руска рафинерия "Кириши" на 800 км от границата
Зомби империята на Владимир Путин
Илияна Йотова: Вертикалният газов коридор е ключов за енергийната сигурност на Европа
Защо руският пропагандист Владимир Соловьов нападна Джорджа Мелони?
Живеем в епоха на дълбоко геополитическо напрежение и нарастваща несигурност (ВИДЕО)
Европа ускорява реализацията на резервен план на НАТО заради Тръмп
Изложбата „Националното облекло: Извор на гордост и наследство“ ще гостува в Пловдив
Лоши новини за Кремъл! Берлин и Киев сключиха мащабно споразумение за съвместно производство на дронове
Владимир Путин: Танковете ни не бяха на Червения площад, защото са заети с окончателното разгромяване на ВСУ
Пингвинът Tux, талисман на Linux стана на 30 години
Дефектен прелез край Горна Оряховица, влакове минават на вдигната бариера (ВИДЕО)
Силен трансфер в родния волейбол! Цветан Соколов ще играе в Дея спорт
Спартак Варна - Славия 1:1 /първо полувреме/
ОАЕ прехванаха два ирански дрона във въздушното си пространство
Обезвредиха морски дрон със 100 кг експлозиви, открит от рибари край Лефкада