Владимир Путин: Отношенията ни с Европа са в сериозна криза, но не по руска вина

Президентът Владимир Путин заяви днес на заседание на Съвета за сигурност на Руската федерация, че отношенията с Европа са в криза, но не по вина на Москва, предаде Ройтерс, цитирана от БТА.
Русия никога не е отказвала да възстанови отношенията си с европейските страни, добави Путин.
Кремъл отрече информацията в медийни публикации, че руският президент Владимир Путин е поискал от водещи бизнесмени да финансират държавата във връзка с войната в Украйна, но потвърди, че участник в среща при закрити врати е предложил доброволно дарение, предаде Ройтерс.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че твърденията, разпространени от медии, включително „Файненшъл Таймс“ и „Дъ Бел“, не отговарят на истината. По думите му инициативата за предоставяне на средства е била изцяло лична, а не по искане на президента.
Песков уточни, че един от присъствалите бизнесмени е заявил готовност да дари „много голяма сума“ на държавата, като е мотивирал решението си с ролята на държавата за развитието на бизнеса през 90-те години. Кремъл не назова името на дарителя, но според медийни публикации става въпрос за милиардера Сулейман Керимов, който е обещал 100 млрд. рубли. Информацията не е потвърдена по независим начин, посочва Ройтерс.
Според публикациите срещата с представители на бизнеса е била посветена на финансовото състояние на страната и продължаването на военните действия в Украйна. Кремъл отхвърля и твърденията, че средствата са предназначени за финансиране на войната.
Русия е изправена пред бюджетен дефицит и икономическо забавяне на фона на продължаващия конфликт в Украйна и западните санкции. В същото време повишените цени на петрола могат да донесат допълнителни приходи за бюджета.
Организацията на индустриализираните държави ОИСР очаква икономическият растеж в Русия през тази година да бъде едва 0,6 процента, след 1,0 процент през миналата година.
Според източници руското правителство вече подготвя възможно съкращение с 10 процента на всички разходи, които не са свързани със сигурността. Окончателното решение обаче зависи от трайността на повишението на цените на петрола, предизвикано от войната в Иран. В момента страната се възползва от това поскъпване в ограничена степен, тъй като според изчисления на Ройтерс най-малко 40 процента от руските капацитети за износ на петрол са били блокирани тази седмица след масирани украински атаки с дронове.
По-рано ТАСС съобщи, че представители на руската индустрия са предупредили Путин, че нарастващите ограничения върху мобилния интернет създават сериозни проблеми за икономиката и ежедневието на гражданите.
Прочети цялата публикация



Опасения от саботаж в Германия: AfD може да блокира НАТО
Защо е време Западът да смаже военната икономика на Путин
Путин искаше да направи Русия отново велика, но направи Украйна новата звезда в Европа
Експерт: Тръмп изпитва все по-голяма неприязън към Путин
Британското разузнаване: Кремъл подготвя сериозна провокация срещу НАТО през следващите месеци
Зеленски предупреди: Русия може да обяви нова мобилизация след изборите през септември
„Европа ще се защити и с кръв, ако се наложи“: Макрон отправи предупреждение към Путин
Украински дронове достигнаха Сибир: Смъртна присъда за руската противовъздушна отбрана
Путин се готви за мащабна мобилизация, Русия предприе драматичен ход заради кризата с горивата
Русия и световният спорт: завръщане и във футбола?
Намек към Тръмп! Дания спешно стартира схема за удължена военна служба
Учени откриха мощен космически ускорител на частици
Даниела Туртуманова-Стоянова и Даниел Тичков блестят в спектакъла „Дон Кихот“ във вторник
След близо две години: Съдът окончателно се произнесе за авиокатастрофата край „Граф Игнатиево“
Съдът в Дупница прекрати делото за защита от домашно насилие срещу Емил Дечев и го изпрати в София