Рязко надолу! Цените на петрола започнаха да се понижават

Цените на петрола рязко се понижиха в сряда, изтривайки по-ранните си ръстове на фона на продължаващата несигурност около конфликта в Близкия изток, въпреки сигналите за възможно скорошно затихване на войната между САЩ, Израел и Иран. Фючърсите на сорта "Брент" с доставка през юни поевтиняха с 3.2% до 100.64 долара за барел, докато американският лек суров петрол WTI за май загуби 3.3% до 98.04 долара.
Спадът идва след първоначално покачване на цените, като инвеститорите започнаха да реализират печалби заради противоречивите сигнали около конфликта. Според анализатори пазарът реагира на очакванията, че бойните действия може да приключат в близките седмици, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че военната кампания може да бъде прекратена в рамките на две до три седмици.
Въпреки това експертите предупреждават, че дори при деескалация доставките ще останат ограничени заради нанесени щети по инфраструктурата и нарушени логистични вериги. Възстановяването на танкерния трафик и нормализирането на застрахователните разходи ще отнемат време, което ще продължи да поддържа риск от недостиг на пазара.
Допълнително напрежение създава и фактът, че ключовият Ормузкият проток остава затворен, като през него преминава около 20% от световната търговия с петрол и втечнен природен газ. Според анализатори комбинацията от ограничен дипломатически напредък, атаки по море и заплахи срещу енергийна инфраструктура продължава да държи риска за доставките висок.
Данни на ОПЕК показват, че добивът на петрол е намалял с 7.3 милиона барела дневно през март спрямо предходния месец, което отразява ефекта от принудителните ограничения на износа заради блокадата на протока. В същото време производството в САЩ също е отбелязало най-сериозния си спад от две години насам през януари, вследствие на тежка зимна буря, допълнително усложнявайки ситуацията на глобалния енергиен пазар.
Прочети цялата публикация



Петролът рязко поевтиня на световните борси
Цените на горивата в България продължават да вървят надолу
Вероятностите ще се променят много рязко! Цените на петрола паднаха до най-ниското си ниво от два месеца
Доналд Тръмп: Обичам инфлацията
Очаква се ЕЦБ да вдигне лихвите за първи път от година
Bloomberg: ЕС може да премахне тавана на цените на руския петрол
The Wall Street Journal: ОАЕ извършили десетки тайни въздушни удари срещу Иран
Петролът поевтиня след изявление на Тръмп за войната с Иран
Обрат на пазарите: Цените на петрола се сринаха след новина за мир между САЩ и Иран
Ердоган приветства споразумението между САЩ и Иран и призова за избягване на провокации
Кайседо: Мачът ни се изплъзна, предстоят ни още два финала
Очаквайте: Германия - Кот д'Ивоар
Саудитска Арабия срещу Уругвай: време е за "Познай резултата"
Омбудсманът поиска по-високи помощи за децата с увреждания
Известен инфлуенсър и певец загина нелепо на 32 г. при катастрофа с хеликоптер
Омбудсманът поиска увеличаване на месечните помощи за отглеждане на деца с увреждания
Радев: Ситуацията е изключително тежка, пари в хазната няма
Задържаха българин в Солун по разследване за шпионаж, откриха дрон и чувствителни кадри
НСИ: Инфлацията в България през май 2026 г. е 0%
Унгария подкрепи началото на преговорите на Украйна с ЕС след споразумение за правата на унгарското малцинство