Нова флотилия с активисти поема за Газа през Средиземно море

Около 20 френски кораба отплаваха от пристанището на френския град Марсилия, за да се присъединят към нова международна флотилия за ивицата Газа, която се очаква да включва около 100 кораба, предаде Франс прес.
Целта на флотилията е да пробие израелската блокада и да достигне до палестинския анклав.
„Газа, Марсилия е с теб!“, скандираха над хиляда души, дошли да подкрепят потеглянето на плавателните съдове, които в по-голямата си част бяха яхти.
Тази нова международна флотилия, ще се отправи към Газа около 20 април след едноседмична спирка в Южна Италия. Преди това повечето от корабите от новата флотилия ще се присъединят към нея от Барселона на 12 април.
През есента на 2025 г. първата флотилия от около петдесет кораба, включваща политици и активисти, като шведката Грета Тунберг, беше спряна от израелския флот, а хората на борда ѝ бяха арестувани и експулсирани от Израел.
Ивицата Газа, управлявана от "Хамас", е под израелска блокада от 2007 г. Израел и палестинското ислямистко движение се обвиняват взаимно в нарушаване на примирието, влязло в сила на 10 октомври 2025 г. след две години война.
Прочети цялата публикация




Бъдещето на Газа: Мирен план или нова война за Близкия изток?
Ердоган – двуликият „Янус“ от Анкара
НАТО постави Москва пред дилема! Русия остана без военноморско присъствие в Средиземно море
Трагедия в морето: Лодка с мигранти потъна край Тунис
От Ормуз до Магреб: геополитическият обхват на кризата в Персийския залив
Глобално затопляне! Китай започва редовни контейнерни превози до Европа по Северния морски път
Европа пред нов миграционен шок: какво стои зад безпрецедентната вълна от Мароко към Испания?
Има ли ключ за новата география на войните?
Доналд Тръмп: Войната продължава, ако преговорите се провалят! Ще попитам Путин за руските сателити над Иран
Близкият изток отново на ръба: ракетният удар на хусите срещу Саудитска Арабия изправя региона пред опасност от мащабна война
Ето кой ще ръководи реванша между АЕК и Левски
След дъждовете в Европа нивото на река Рейн се повиши
Три новородени загинаха при пожар в болница в Индия
Защо изкуственият интелект започна масово да атакува компютърните системи
Бургас почита утре паметта на двамата полицаи, загинали в гонка с мигранти