Папа Лъв XIV пристигна в Камерун в рамките на африканската си обиколка

Папа Лъв XIV пристигна в Камерун, където предстои да се срещне с президента Пол Бия в столицата Яунде. Това е вторият етап от 11-дневната му обиколка в Африка, съобщава ДПА, цитирана от News.bg.
Пол Бия е на власт от 1982 г., след като преди това е бил министър-председател на страната.
Камерун има население от около 30 милиона души, като приблизително половината изповядват християнството, а около една четвърт са католици. Около 20% от населението са мюсюлмани, като в последните години се наблюдава и нарастване на броя на независимите църкви.
Исторически страната е била германска колония, а след Първата световна война е разделена между Франция и Великобритания.
Съвременният Камерун се сблъсква с редица сериозни предизвикателства. През 2017 г. избухва конфликт между доминираното от франкофоните правителство и англофонски сепаратисти, при който загиват хиляди хора. В северните райони на страната действат и ислямистки въоръжени групи.
Икономическата ситуация също остава трудна - страната е обременена с дългове, корупцията е широко разпространена, а инфраструктурата е в лошо състояние. Високата безработица сред младите и бедността, засягаща около 40% от населението, допълнително усложняват обстановката, като същевременно има ограничения върху политическата опозиция и свободата на медиите.
Преди посещението си в Камерун папата беше в Алжир, а след това в рамките на обиколката си ще посети Ангола и Екваториална Гвинея.
Прочети цялата публикация



Папа Лъв XIV на посещение в Камерун
Папата Лъв XIV: В света вилнеят тирани, които харчат милиарди за войни
Папа Лъв XIV: Шепа тирани опустошават света
Мартин Атанасов: Речта на Марк Карни в Давос и настъплението на католическата църква
Папа Лъв XIV: Светът бива опустошаван от шепа тирани, но се крепи от множество подкрепящи се хора
Тръмп срещу папата: кой ще надделее?
Папа Лъв XIV и Тръмп - в директен словесен сблъсък за политиката и мира
Разследват бомбена заплаха срещу брата на папа Лъв XIV
Полицията в САЩ разследва бомбена заплаха срещу дома на брата на папа Лъв XIV
„В света вилнеят шепа тирани“: Папа Лъв XIV осъди лидерите, които харчат милиарди за войни
Русия удари най-голямото украинско пристанище на река Дунав
Какво време ни очаква в изборния ден и през следващата седмица
Тръмп номинира за втори път Ерика Шварц за директор на здравна агенция
Обявиха още три имена за "Мача на Надеждата" в Бургас
Мудрик се забавлява, използва красива блондинка за щанга (видео)
Звезден финал на редовния сезон с победа за Реал Мадрид пред Джокович и Дончич
Сам Алардайс: Игор Тиаго е човекът за Манчестър Юнайтед
Полицай е бил нападнат в Сливен по време на работа от родители на арестант
Случаите на морбили продължават да растат, вече са близо 140
Димитър Радев: Дисциплина, подготовка и доверие бяха ключът към приемането на еврото