В Лондон започна делото за саботажа срещу газопровода „Северен поток“

Изслушванията по делото за саботажа срещу газопроводите „Северен поток“ и „Северен поток 2“ започнаха на 16 април във Висшия съд на Англия и Уелс, предаде кореспондент на ТАСС от Лондон.
Ищецът „Nord Stream“, който е операторът на газопровода, иска 580 милиона евро застрахователно обезщетение от ответника - застрахователите от Lloyd's of London. Очаква се процесът, председателстван от съдия Клеър Молдър, да продължи приблизително пет седмици.
Съдът няма да определи кой точно е взривил газопроводите. Изслушванията са фокусирани единствено върху въпроса за застрахователните плащания. Lloyd's of London твърди, че ударите са извършени или по указание на държава (Русия, САЩ или Украйна), или от недържавни субекти от Украйна в резултат на военния конфликт между Москва и Киев и следователно попадат под изключенията на застрахователната полица.
„Nord Stream“ подчертава, че газопроводите не са били разположени в зона на конфликт, не са били военен обект и причинените им щети не са допринесли за военните цели на нито една от страните.
На 27 септември 2022 г. Nord Stream AG съобщи за „безпрецедентни разрушения“, станали предния ден „по три линии на морските газопроводи „Северен поток“ и „Северен поток 2“.
Руската главна прокуратура образува дело за международен тероризъм.
Прочети цялата публикация



Русия все още настоява: СС на ООН да осъди атаката срещу "Северен поток"
Лавров: САЩ искат да превземат "Северен поток", с Израел нападнаха безпричинно Иран
Застрахователят на "Северен поток" опитва да избегне плащане за щети
Съндърланд засилиха Тотнъм към Чемпиъншип в дебюта на Де Дзерби
Василий Небензя: СС на ООН не осъди бомбардировките срещу "Северен поток", а разследването все още не е довело до никакви резултати
Израел и Ливан: защо река Литани е толкова важна?
Атлетико се класира за полуфиналите на Шампионската лига въпреки поражение от Барселона
Лондон: Опитът на Украйна с дронове може да бъде използван в Ормузкия проток
Слави Трифонов окончателно загуби делото, което водеше срещу Радостин Василев
Възобновяват делото срещу Нетаняху за корупция
Лондон и Париж са за "безусловно и незабавно" отваряне на Ормузкия проток
Тръмп: Наложи ни се кратко пътуване до Иран. Страхотно е, че можем да правим каквото си поискаме
Какво се случи на 17 април: Истории от архива на Burgas24.bg
Financial Times: Русия готви нова сухопътна офанзива в югоизточна Украйна
Bloomberg: Арабските страни прогнозират сделка между САЩ и Иран до шест месеца
17 април 1961 г. Провалът на ЦРУ в Залива на прасетата
Reuters: Войната в Близкия изток забавя договорените доставки на оръжие от САЩ за съседи на Русия
Мадяр призова Орбан да удължи решението си за таван на цените на бензина и дизела за унгарците до 30 май
В Лондон започна делото за саботажа срещу газопровода „Северен поток“
Влезе в сила 10-дневното прекратяване на огъня между Израел и Ливан ВИДЕО