Reuters: Войната в Близкия изток забавя договорените доставки на оръжие от САЩ за съседи на Русия

Доставките на оръжие от САЩ до европейски страни по предварително подписани договори вероятно ще бъдат забавени поради войната в Близкия изток. Американски служители вече са информирали европейските си колеги за това, съобщи Reuters, позовавайки се на свои източници.
Според източници на агенцията, забавянията в доставките на оръжие ще засегнат няколко европейски страни, включително от балтийските държави и Скандинавия. Подчертава се, че някои от тях граничат с Русия.
Забавянията в доставките на оръжие ще засегнат различни видове боеприпаси, включително тези, които могат да се използват както за настъпателни, така и за отбранителни цели, добавиха източниците на журналистите. Някои от тези оръжия са придобити от европейски страни по програмата за продажби на военни стоки в чужбина (FMS), но все още не са доставени.
„Тези забавяния подчертават как войната срещу Иран, която започна с американско-израелски въздушни удари на 28 февруари, е започнала да изчерпва запасите от някои критични оръжия и боеприпаси. Европейските служители се оплакват, че забавянията ги поставят в трудно положение“, се казва в статията.
Американски представители твърдят, че САЩ се нуждаят от оръжия за войната в Близкия изток и обвиняват европейските страни, че не се присъединяват към усилията за деблокиране на Ормузкия проток.
По време на конфликта в Близкия изток Техеран изстреля стотици балистични ракети и дронове към страните от Персийския залив. Повечето от тях бяха прехванати, по-конкретно PAC-3 Patriot. Именно на тези оръжия Украйна разчита, за да защити енергийната и военната си инфраструктура от руски балистични ракети.
Прочети цялата публикация




Защо Иран е целта?
Рюте: НАТО е по-силен от всякога. Мирът в Украйна е по-близо благодарение на Тръмп. Само Киев ще реши за територията си
Отказът на Макрон и НАТО подразниха Тръмп, който го дефинира като „една наистина глупава грешка“
Докато САЩ и Иран обсъждат примирие, Израел се готви за „вечна война“
Москва: Конфликтът в Близкия изток разкри огромната слабост на НАТО и разривът между Европа и САЩ
1500 дни война: Русия прилага "нова тактика" в Украйна?
Зеленски: Продължителният конфликт с Иран може да отслаби подкрепата за Украйна
Bloomberg: Допълнителните приходи на Русия от износ на петрол заради войната в Иран могат да достигнат $40 милиарда
Медведев: Ядреният сблъсък между Израел и Иран става неизбежен
Хоум офис, ваканции и икономии: Глобалният недостиг на гориво заради войната срещу Иран върна COVID-мерките в Азия
Лондон и Париж са за "безусловно и незабавно" отваряне на Ормузкия проток
Тръмп: Наложи ни се кратко пътуване до Иран. Страхотно е, че можем да правим каквото си поискаме
Какво се случи на 17 април: Истории от архива на Burgas24.bg
Financial Times: Русия готви нова сухопътна офанзива в югоизточна Украйна
Bloomberg: Арабските страни прогнозират сделка между САЩ и Иран до шест месеца
17 април 1961 г. Провалът на ЦРУ в Залива на прасетата
Reuters: Войната в Близкия изток забавя договорените доставки на оръжие от САЩ за съседи на Русия
Мадяр призова Орбан да удължи решението си за таван на цените на бензина и дизела за унгарците до 30 май
В Лондон започна делото за саботажа срещу газопровода „Северен поток“
Влезе в сила 10-дневното прекратяване на огъня между Израел и Ливан ВИДЕО