Иранският президент призова съгражданите си да намалят ползваната електроенергия

Президентът на Иран Масуд Пезешкиан призова гражданите да намалят потреблението на електроенергия заради сериозни затруднения в снабдяването, съобщи агенция Мехр, цитирана от ДПА
„Вместо 10 лампи у дома, да се включват само две. Какво лошо има в това?“, заяви Пезешкиан.
Според него кризата се дължи основно на атаките на САЩ и Израел срещу инфраструктурата на страната, както и на „обсада“, визирайки морската блокада на Ормузкия проток и иранските пристанища, изброи БНТ.
Международната агенция за енергията и независими анализатори посочват и други причини за ситуацията, включително остаряла инфраструктура, субсидирани цени на електроенергията и управленски проблеми.
Наблюдатели смятат, че призивът на президента, включително акцентът върху ограничаването на осветлението, показва сериозността на кризата.
Иранските власти се стремят да предотвратят нова вълна от социално напрежение след масовите протести през януари. Прекъсванията на електрозахранването и преди са предизвиквали протести в страната.
На 15 април пакистанското правителство въведе режим на тока - за около два часа всяка вечер по време на пиковите часове. Причината, която беше изтъкната, беше " да се предотврати силно покачване на цените".
Прочети цялата публикация



САЩ и Армения: отдалечава ли се Ереван от Русия
Румен Христов: Много ми се иска да е възможна единна кандидатура за президент между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ
Лидерът на СДС призова за общ кандидат-президент на ГЕРБ, ПП и ДБ
Въздушна опасност! Москва затвори четирите си летища заради атака с десетки украински дронове
Преговорите в Швейцария между САЩ и Иран продължават в съседни зали чрез совалкова дипломация от страна на посредниците Пакистан и Катар
Споразумението между Иран и САЩ трябва да гарантира сигурността на арабските страни
Иран и САЩ са се споразумели да намалят нивата на обогатяване на уран
ГЕРБ още няма кандидат за президент: Първо разговори, после имена
ГЕРБ: Трябва да има една ясна център-дясна кандидатура за президент
От "Епична ярост" до енергийна нестабилност: зов за пробуждане, който Европа не може да игнорира
Трима убити при стрелба в еврейски район в Монреал (видео)
Откриха мъртви две малки деца в кола на паркинг във Франция
Новият директор на Пирин, Г. Калпакчиев: Не съм собственик на клуба, а кандидат-купувач, одитът ще реши дали сделката ще се случи
Космическа "детска градина": "Джеймс Уеб" с ново изображение на звезди в Молекулярния облак на Орион (СНИМКА)
Джорджина Родригес разгорещи социалните мрежи с нова фотосесия в басейн
Нетаняху: Израелската армия има пълна свобода на действие в Южен Ливан
Героят Меси: Наслаждавам се на момента и виждам докъде можем да стигнем заедно
"Тераса на нощно кафене": Детайлите, които разкриват гения на оригиналната „звездна нощ“ на Ван Гог
Семейната сага на Бекъм: Нови обрати и опити за помирение
Защо Зеленски заплашва с удари Беларус и какво значи това