30 април 1803 г.: Наполеон Бонапарт продава Луизиана на САЩ

Продажбата на Луизиана през 1803 г. е една от най-значимите териториални сделки в историята, която почти удвоява размера на САЩ.
На 30 април 1803 г. в Париж е подписан договорът, с който Франция прехвърля територията на САЩ. Официалното предаване на властта в Ню Орлиънс се случва по-късно същата година, на 20 декември.
Общата сума на сделката е 15 милиона долара. Тя включва 11,25 милиона долара директно плащане към Франция и опрощаване на френски дългове към американски граждани на стойност 3,75 милиона долара.
САЩ придобиват над 2,1 милиона квадратни километра земя (около 828 000 кв. мили). Територията обхваща земите от река Мисисипи на изток до Скалистите планини на запад.
Преговорите са водени от американските дипломати Робърт Ливингстън и Джеймс Монро (бъдещ президент) под ръководството на президента Томас Джеферсън. От френска страна решението е взето от Наполеон Бонапарт.
Наполеон се съгласява на сделката, тъй като Франция се нуждае от средства за предстоящата война с Великобритания и след неуспеха на френските сили да потушат въстанието в Хаити, което прави поддържането на американската колония стратегически трудно.
Тази покупка отваря пътя за мащабната експанзия на САЩ на запад и днес от тези земи са формирани изцяло или частично 15 американски щата.
Прочети цялата публикация



Премиерът на Гренландия предупреди: Доналд Тръмп съвсем не се е отказал от нашия остров
Апетитът на китайските автомобили да завладеят света
През блокадата! ОАЕ тайно прекарал танкери с петрол през Ормузкия проток
Иран възстановява бързо производството на дронове след шестседмично примирие
Трибуналът срещу Путин: как Радев изолира България
The Times: Уволниха заместник-посланика на Великобритания в САЩ Джеймс Роскоу
За първи път: Сенатът на САЩ подкрепи резолюция за край на военните действия срещу Иран
Иран заплаши с ескалация, ако САЩ подновяват атаките си
Как китайските сателити помагат на Иран във войната със САЩ
САЩ са отклонили 85 кораба от началото на едномесечната морска блокада на Иран,
Гимназия предложи устройства за заглушаване на сигнал по време на матурата
Доналд Тръмп: Ще изземем запасите на Иран от обогатен уран
Арбелоа зачеркна Чуамени заради Валверде, Винисиус също е аут
Кола се обърна край Хасково, загина човек
Хамилтън: от 5-годишен съм фен на Арсенал, исках да играя за този клуб
Литва и Латвия отново обявиха тревога заради дронове и вдигнаха изтребители на НАТО
Украйна и Русия са все по-недоволни от САЩ
Франция ще предлага ограничена помощ за потребители, засегнати от скъпото гориво