Казахстан потвърждава освобождаването на казахстански гражданин, задържан в Полша

Казахстанските власти потвърдиха освобождаването на казахстански гражданин, задържан преди това в Полша. Това беше обявено от Айбек Смадияров, съветник и прессекретар на президента на Казахстан, в неговия Telegram канал.
„Както е известно, на 28 април тази година беше освободен гражданин на Република Казахстан, задържан преди това в Република Полша. Това освобождаване стана възможно благодарение на личните усилия на държавния глава Касим-Жомарт Токаев, който последователно защитава правата и интересите на казахстанските граждани, включително в чужбина“, написа Смадияров, без да уточнява името на освободения казахстански гражданин.
Според него казахстанският президент Касим-Жомарт Токаев изрази благодарност на лидерите на Беларус и Русия Александър Лукашенко и Владимир Путин за съдействието им за осигуряване на освобождаването му.
По-рано новинарският портал ulysmedia.kz съобщи, че Полша е включила помощник-аташето в казахстанското посолство в Украйна в размяна „пет на пет“ на границата с Беларус. Според портала, дипломатът Ануар Бакибай е бил освободен в рамките на размяна на затворници между Беларус и Полша. Размяната се е състояла на контролно-пропускателния пункт Переров-Бяловежа на 28 април. Според информационната агенция БелТА, граждани на Беларус, Русия и няколко други държави членки на ОНД са били освободени.
На 13 август 2025 г. казахстанското Министерство на отбраната потвърди задържането на служител от офиса на военния аташе в казахстанското посолство в Украйна от полските правоохранителни органи. Според изявлението на министерството, те работят с чуждестранната страна за разрешаване на ситуацията и се предприемат мерки за защита на правата и законните интереси на казахстанския гражданин.
Прочети цялата публикация



Тръмп благодари на Лукашенко "за партньорството и приятелството"
Путин е на посещение в Казахстан, среща се с президента Токаев
Левски научи възможните си съперници в първите квалификационни кръгове на Шампионската лига
Путин е в Казахстан на 27 май
Жител на Харковска област е задържан за сътрудничество с окупационните власти
Задържането на митрополит Иларион в Чехия е провокация
ГДБОП задържа петима за контрабанда на наркотици през страната
ФСС твърди, че е предотвратила атака срещу енергиен обект в Краснодарския край
Два коварни отбора за Левски на старта в Шампионската лига
Заради фрапиращи нарушения в Агенцията по вписванията, правосъдният министър поиска уволнението на директора й
В Ангола: Левски уреди защитник
Лапорта с първи коментар за Антъни Гордън
Подкастът като място на памет
Младите омбудсмани на Стара Загора представиха резултатите от анкетата „ПУЛС“
Австрия осъди на доживотен затвор сириец, убил 14-годишно момиче и ранил петима през 2025 г.
"Маркет линкс": От фигурата на Радев произтича невиждано от години доверие към правителство
Областният управител доц. д-р Калоян Дамянов посрещна президента Илияна Йотова в Стара Загора
Уганда затваря границата си с Конго заради епидемията от ебола
Кметът Живко Тодоров посрещна президента на България Илияна Йотова на събитие на КРИБ - Стара Загора