Тръмп не пада по гръб за митата след обявяването им за незаконни, ще налага "по-мощни тарифи"

Администрацията на САЩ ще наложи по-високи вносни тарифи, отколкото преди, въпреки решението на Върховния съд на САЩ, че е превишила правомощията си при използването на подобни протекционистични мерки, зарече се американският президент Доналд Тръмп.
„Имаме други начини за налагане на тарифи, вече го правим“, каза той, говорейки на събитие в Белия дом, посветено на подкрепата на малкия и среден бизнес в Съединените щати.
„И те всъщност са по-доказани, по-мощни, макар и по-сложни. Предпочитам нещата да са възможно най-прости“, каза американският лидер.
„Просто не искам да си мислите, че няма да използваме тарифи заради това решение. Тарифите всъщност ще бъдат по-високи - така се оказва“, отбеляза ръководителят на администрацията във Вашингтон.
Според последните решения на американските съдилища, значителна част от митата, наложени от администрацията на Доналд Тръмп, са обявени за незаконни.
Върховният съд на САЩ постанови (с 6 на 3 гласа), че президентът е превишил правомощията си, използвайки Закона за международните извънредни икономически сили (IEEPA) от 1977 г. за налагане на мита, тъй като те представляват форма на данък, чието налагане е от компетенцията на Конгреса.
Очаква се американското правителство да възстанови между 130 и 175 милиарда долара на вносители. Решението засяга над 53 милиона пратки от над 330 000 вносители. Съдът по международна търговия (CIT) разпореди на митническата служба на САЩ (CBP) да започне изплащането на сумите ведно с лихвите.
Първите преводи се очакват около 11 май 2026 г. Възстановяването се отнася само за митата по IEEPA. Други мита (като тези по Секция 301 срещу Китай или Секция 232 за стомана и алуминий) остават в сила, тъй като са наложени по различни законови процедури.
В отговор на съдебното решение администрацията на Тръмп вече обяви нови временни мита от 10% върху почти всички вносни стоки, позовавайки се на друга законова разпоредба (Секция 122 от Търговския закон от 1974 г.), която позволява мерки при търговски дисбаланс за срок до 150 дни.
Прочети цялата публикация



Марк Рюте покани Володимир Зеленски на срещата на върха на НАТО в Турция
Срещите в Пекин: Стратегически триумф за Си, икономически дивиденти за Тръмп, разочарование за Путин
Руските рубли заливат пограничните градове в Китай от началото на войната в Украйна
Още един удар по Белия дом! Американски съд се произнесе срещу 10-процентните глобални мита на Доналд Тръмп
Да станем ли част от ЕС? В Исландия избират бъдещето си.
В Русия разпадът вече започна. Ще бъде като лавина.
Марко Рубио пред Сената: Не сме предлагали на Техеран облекчаване на санкциите срещу отваряне на Ормузкия проток
Военните действия в Близкия изток ескалираха, мирните преговори са пред провал
The Wall Street Journal: ОАЕ извършили десетки тайни въздушни удари срещу Иран
Бойкот в САЩ: Големи звезди отказаха да пеят за Тръмп на „Панаира на американските щати“
Туристическият бранш търси решения за недостига на кадри преди летния сезон
Общински съветник предложи МВР да барикадира 6 квартала в София за проверка на скъпи коли
Сани Жекова в бокса на Никола Цолов
Плодове и зеленчуци поевтиняват по магазините
Биляна Дудова и Магомед Рамазанов със сребро в Монголия
Недостиг на горива в цяла Русия, извиха се опашки пред бензиностанциите
Стармър събира Зеленски, Макрон и Мерц в Лондон за разговори за Украйна