Иран задържа танкер, плаващ под флага на Барбадос, за „опит за износ на петрол"

Иранският флот задържа танкера Ocean Koi, плаващ под флага на Барбадос, за „опит за износ на петрол“, съобщи IRNA.
Според информационната агенция, транспортирането на петрол от кораба може да „подкопае интересите на иранския народ“.
След задържането танкерът е изпратен към южното крайбрежие на Ислямската република.
Press TV съобщи, че плавателният съд е задържан в Оманския залив.
Според иранските държавни медии, корабът е задържан заради предполагаем опит за „прекъсване на иранския износ на петрол“ и нанасяне на вреда на националните интереси чрез „експлоатиране на регионалните условия“.
Танкерът е превозвал ирански петролен товар, за който Техеран твърди, че принадлежи на Ислямската република.
Операцията е проведена от военноморските командоси на иранската армия като „специална операция“, след решение на Върховния съвет за национална сигурност.
Корабът е ескортиран и предаден на съдебните органи.
Танкерът Ocean Koi (72 768 DWT) е собственост на базираната на Маршаловите острови компания Ocean Kudos Shipping Co Ltd и е под санкции на САЩ от февруари 2026 г.. Според американското министерство на финансите, плавателният съд е част от иранския „флот в сянка“ поне от 2020 г. насам.
Задържането се случва в момент на силно напрежение в региона, след съобщения за сблъсъци между американски и ирански сили в Ормузкия проток.
Прочети цялата публикация



Рубио: САЩ няма да позволят на Иран да изнася петрол
Близкият изток на ръба: Срив на примирието с тежки удари между САЩ и Иран. Нефтеният пазар е в шок
За четири дни: САЩ удариха три петролни танкера с индийски моряци в Оманския залив, загиналите са трима ВИДЕО
САЩ извадиха от строя трети танкер с ирански петрол в Оманския залив
САЩ и Иран се договорили да спрат атаките, срещат се на 30 юни в Доха за Ормузкия проток
Доналд Тръмп: Ако това се случи, Иран вече няма да съществува!
Ирански удари срещу Бахрейн! Кувейт прехвана две балистични ракети
САЩ и Иран подновиха ударите: Примирието пред колапс
Белгия разследва украински опит за саботаж срещу кораб за внос на руски втечнен газ в Антверпен
След войната! Иран и Оман планират съвместното управление на Ормузкия проток
Днес звездите подкрепят спонтанността
На 250-ия рожден ден на страната им американците не са в много празнично настроение
Жълт код за интензивни валежи в 7 области, температурите достигат 33 градуса
С малко, но достатъчно, Колумбия би Гана
Колумбия пречупи Гана и подпечата билет за 1/8-финалите на Мондиал 2026
250 години от раждането на Америка: Разделена в миналото, обединена от Декларацията
Толкова е горещо, че чак не ти се пие – жегата влияе и на европейските производители на алкохол
Директорът на ІІІ ОУ „Христо Ботев“- Сандански се пенсионира, учители и ученици го изпратиха със сълзи в очите и несдържана емоция