Макрон: Трябва да постигнем безусловното и безпрепятствено отваряне на Ормузкия проток в диалог с Иран

Франция възнамерява да предложи инициатива в ООН за осигуряване на условията за преговори за възстановяване на корабоплаването в Ормузкия проток, заяви френският президент Еманюел Макрон пред France 24.
„Трябва да постигнем безусловното и безпрепятствено отваряне на Ормузкия проток, като премахнем всички блокади и започнем диалог с Иран. Предложихме, заедно с няколко други държави, да представим инициатива в ООН, предлагаща напълно неутрална и мирна рамка за разрешаване на конфликта с Иран. И предлагаме създаването на специална мисия, за която ние, заедно с Обединеното кралство, събрахме 50 държави“, каза Макрон.
Държавният глава заяви, че отварянето на Ормузкия проток „е абсолютен приоритет“, подчертавайки, че Франция подкрепя разрешаването на този въпрос преди разрешаването на други разногласия. След това, каза той, диалогът по ядрените и ракетните програми между Иран и Съединените щати трябва да бъде възобновен с участието на страните от ЕС-3 – Обединеното кралство, Германия и Франция.
На 7 май френският самолетоносач „Шарл дьо Гол“ пристигна в Червено море. Елисейският дворец определи този ход като демонстрация на ангажимента си за гарантиране на сигурността в Ормузкия проток.
Говорител на френската президентска администрация посочи, че Париж има изисквания както към САЩ, така и към Иран: Техеран трябва да се съгласи да участва в съществени преговори, на които САЩ са го поканили, докато Вашингтон трябва да вдигне блокадата на Ормузкия проток и да отговори на желанието на Иран за преговори. След като тези условия бъдат изпълнени, „военноморската коалиция ще може да разположи средства в региона, за да гарантира безопасността на плавателните съдове, преминаващи през пролива“.
Прочети цялата публикация



Световни лидери приветстваха споразумението между САЩ и Иран и призоваха за траен мир
Иран обяви, че не е водил преговори по ядрени въпроси
Нов разрив между Мелони и Тръмп
Край на войната? САЩ и Иран са сключили споразумение за мир
Глътка въздух за Иран и държавите от Персийския залив
Техеран: Преминаването през Ормузкия проток ще бъде безплатно! Поне през следващите 60 дни
Лидерите на ЕС призоваха Русия за безусловно спиране на огъня и преговори за справедлив и траен мир ВИДЕО
Пентагонът: Отменихме блокадата на иранските пристанища
САЩ и Иран подписаха: какво съдържа споразумението
Тръмп настояваше за безусловната капитулация на Иран, а вместо това получи изненада
Правителството на Радев подготвя нов механизъм за минималната заплата
Ким и Луис официално заедно
Нови „умни“ камери се монтират по Околовръстния път на София
Съдът в Благоевград остави в ареста О. Димитров, обвиняем за домови кражби
Историческо постижение: Учен от INSAITспечели първия за страната ERC грант в инженерните и природните науки
Туристите превзеха Слънчев бряг, плажът се напълни
Димитров: Започвам да надграждам и вдигам очакванията си
Григор тръгна с победа в Майорка след успех срещу австралиец
Визите за българите в САЩ остават