Отново на светло! Електрозахранването в Куба е възстановено

Електрозахранването в Куба беше възстановено в петък след прекъсването на електрозахранването заради енергийната криза, съобщава АФП.
Карибският остров с 9,6 милиона души, под енергийна блокада на САЩ от януари, страда от критично ниски енергийни доставки през последните дни.
Около 65% от кубинската територия претърпя едновременни прекъсвания на електрозахранването във вторник.
В сряда министърът на енергетиката Висенте де ла О Леви призна, че кубинските петролни резерви са "изчерпани".
След прекъсвания на електрозахранването в седем от 15-те департамента на Куба в четвъртък, националната електроенергийна компания (UNE) заяви в петък, че е възстановила електропреносната мрежа.
Планираните прекъсвания на електрозахранването обаче продължиха и най-важната от остарелите термоелектрически централи на Куба, които поддържат производството на електроенергия, остана извън експлоатация след повреда.
Последното прекъсване предизвика вълна от обществено недоволство.
Няколко други подобни малки демонстрации са се провели в квартали в столицата.
Хавана обвинява блокадата на Вашингтон за тежкия си недостиг на енергия, докато Съединените щати твърдят, че кризата е резултат от лошо управление.
Отношенията между двете страни са мрачни, като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи санкции на Куба и размишлява за нейното завладяване.
Въпреки напрежението, междуправителствените преговори продължават.
На 10 април в Хавана се проведе дипломатическа среща на високо ниво, отбелязвайки първото кацане на самолет на американско правителство в кубинската столица от 2016 г. насам.
В четвъртък директорът на ЦРУ Джон Ратклиф се срещна с висши кубински служители в Хавана, като комунистическото правителство представи посещението като начин за облекчаване на двустранното напрежение.
Прочети цялата публикация



Буря с проливен дъжд и гръмотевици остави части от столицата без ток
Куба на тъмно за втори път от седмица
Нов срив на електрозахранването: Цяла Куба остана без ток за втори път за седмица
Токът в цяла Куба отново спря за втори път тази седмица
39 жертви при наводнения в Южен Китай, нов тайфун заплашва източното крайбрежие
Куба отново потъна в мрак: След националния срив токът се възстановява бавно
Куба остана без ток
Токът отново спря в цяла Куба
Кървава заложническа драма затвори междущатска магистрала в САЩ
Тръмп атакува Испания: Не е добър съюзник в НАТО
Загинал и четирима ранени при американски военни удари в провинция Хузестан
Повече облаци и по-хладно време край морето днес
Приятели извън терена: Холанд хвали Белингам след загубата от Англия
Ивана захапа колежките: Грамотността е важна, а на сцената излизам сама – без гост-звезди
Катето Евро спукала 5 прешлена, вече е добре
Роберто Карлош се нахвърли върху Кристиано Роналдо
Синер: Невероятно усещане, знаех колко специален е този ден
Стилияна Николова покори Милано със злато и сребро
Соня Йончева след галата си в Лондон и Уимбълдън: ФОТО НА ДЕНЯ