Ново напрежение между САЩ и Куба след обвинения срещу Раул Кастро

Съединените щати повдигнаха обвинения срещу бившия кубински лидер Раул Кастро за предполагаемо участие в свалянето на два самолета край Куба през 1996 г., при което загинаха четирима души, включително трима американски граждани, съобщи БиБиСи, предава News.bg.
Според американските власти Кастро и още петима души са обвинени в заговор за убийство и други престъпления, свързани с атаката срещу самолетите на кубинско-американската организация „Братя на спасението“. По това време 94-годишният днес Кастро е ръководил въоръжените сили на Куба.
Информацията за обвиненията беше оповестена от изпълняващия длъжността главен прокурор на САЩ Тод Бланш.
Президентът на Куба Мигел Диас-Канел реагира остро, като определи обвинителния акт като „политическа маневра без правна основа“. По думите му Вашингтон използва случая, за да оправдае враждебната си политика спрямо Куба и изопачава фактите около инцидента от 1996 г.
Обвиненията предстои да бъдат разгледани от американски съд, като част от тях предвиждат възможност за доживотен затвор. Обвиненията за убийство могат да доведат и до смъртна присъда.
Новият ход на американското министерство на правосъдието идва в момент, когато Куба е под засилен натиск от страна на САЩ за политически и икономически промени. Вашингтон продължава санкциите срещу островната държава, включително ограничения върху петролните доставки, което допринася за тежка икономическа ситуация, прекъсвания на електрозахранването и недостиг на храни.
На въпрос дали САЩ ще предприемат действия за задържането на Раул Кастро, Тод Бланш потвърди, че има издадена заповед за арест. Той не уточни дали ще бъде направен опит за екстрадиция, но заяви, че очаква Кастро „да се появи в САЩ, доброволно или по друг начин“.
Прочети цялата публикация



Главният прокурор на САЩ: Не мога да обясня защо сега повдигаме обвиненията срещу Кастро
Куба предупреди Тръмп: Всяка атака срещу нас ще доведе до кървава баня
Търси се! САЩ повдигнаха обвинения в убийство на бившия президент на Куба Раул Кастро
От Вашингтон към Хавана: Предлагаме ви нови отношения на кубинския народ със САЩ
САЩ планират да повдигнат обвинение срещу брата на Фидел Кастро
"Куба е следваща": ще има ли война между Вашингтон и Хавана?
След обвиненията срещу Кастро: Ударна група от американски самолетоносачи навлезе в Карибско море
Напрежение между САЩ и Куба: Бивш президент е обвинен за свалянето на два самолета през 1996 г.
САЩ повдигнаха обвинения срещу Раул Кастро
Ескалация, САЩ повдигнаха обвинения срещу Раул Кастро
Русия разположи ядрени боеприпаси в Беларус по време на учения
Westinghouse, Hyundai и „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности“ представиха актуална информация за проекта в Козлодуй
Наскоро взел книжка бургазлия шофирал напушен, в колата му откриха марихуана
Гафът на гафовете: Британско радио съобщи за смъртта на крал Чарлз III
Вълна от възмущение: Редица страни отправиха остри критики към поведението на израелски министър
Спортът по ТВ в четвъртък (21 май)
Антонио Коща осъди отношението към активисти от флотилия за Газа
Христо Янев - Повелителят на Купата!
Катастрофа в сигурността на Chromium: Google публикува работещ експлойт за уязвимост, нерешена от 29 месеца
След смъртта на турист: Нови мерки срещу нападенията от мечки в Природен парк „Витоша“